Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Špinavé tendry spolknou ročně 300 miliard. Chystá se jejich očista

Veřejné zakázky by měly být průhlednější, ministerstvo chce projednat novelu zákona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veřejné zakázky by měly být průhlednější, ministerstvo chce projednat novelu zákona. | foto: Shutterstock

PRAHA Právnické kanceláře zakládají komoru, která má pomoci zprůhlednit tendry. Novelu zákona chystá i vláda.

Černá díra na peníze, kterou ročně proteče 600 miliard korun a více než polovina propadne "bůhvíkam". Tak bývá v Česku charakterizován systém veřejných zakázek. Více světla by do něj mohlo začít pronikat již ode dneška.

Na ministerstvu pro místní rozvoj se dnes uskuteční pracovní schůzka, jejímž cílem je projednání přípravy novely zákona o veřejných zakázkách. Ve stejný den také začne několik advokátních firem, které tyto zakázky často zprostředkovávají nebo připravují, pracovat na založení Komory administrátorů veřejných zakázek.

Ta by v budoucnosti měla sdružovat klíčové subjekty podílející se na veřejných zakázkách, a zároveň garantovat, že tyto firmy budou dodržovat etický kodex.

"Neexistují jednotná pravidla, která by stanovovala, kdo a za jakých podmínek může veřejné soutěže organizovat. A řada subjektů ani nemá o taková pravidla zájem. V kalném rybníku se jim loví lépe," řekl Robert Pergl, partner advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a partneři, která se na projektu podílí.

Dalšími iniciátory jsou právní kanceláře Weinhold legal a také Pokorný, Wagner a spol. Na projektu, do kterého se v dohledné době mají zapojit také další právní firmy, spolupracuje i firma Gordion.

Kolem zadávání veřejných zakázek se pohybuje velké množství firem, od renomovaných společností až po firmy, které zprostředkují určitou zakázku a pak zmizí, upozornil Daniel Weinhold, partner kanceláře Weinhold legal.

"Roční hodnota veřejných zakázek je kolem 600 miliard korun. Více než polovina zakázek není zveřejněna buď vůbec, nebo jejich zveřejnění neprobíhá přes centrální zveřejňovací systém. Takže o 300 miliardách se rozhoduje možná dobře, možná špatně, rozhodně ale neviditelně," doplnil Weinhold.

600 miliard grafika

Komora by měla mít vlastní etický kodex, jehož základem by byly požadavky na nezávislost, mlčenlivost a absence konfliktu zájmů firem podílejících se na veřejných výběrových řízeních.

Založení komory administrátorů veřejných zakázek uvítal ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jehož ministerstvo tradičně patří k nejpilnějším rozdělovačům veřejných zakázek. Zdůraznil ale, že samotné členství v komoře firmám zakázku "nepřihraje".

"Poradce stejně musí soutěžit. Nedovedu si představit, že kvalifikačním předpokladem by mělo být, aby byl někdo členem nějakého sdružení," řekl Jankovský. Jeho ministerstvo navíc samo začíná v těchto dnech připravovat novelu zákona o veřejných zakázkách.

Zprůhlednit zadávání zakázek by měl především internetový systém nákupů, který by měl být testován od září příštího roku a jeho ostrý provoz má být spuštěn od roku 2012. "Orgány veřejné správy budou zveřejňovat, co chtějí koupit, a na portál budou chodit nabídky. Používání portálu bude povinné nejprve pro státní správu, poté i pro veřejnou správu," řekl Jankovský.

K dalšímu zprůhlednění tendrů by mělo podle Jankovského přispět i zavedení internetového průvodce veřejnými zakázkami, který by měl zájemcům umožnit obejít se při přípravě nabídky bez zprostředkovatelů.

Zvýšit by se mělo i množství povinně zveřejňovaných zakázek. V současnosti musí orgány ve veřejné správě vypisovat veřejné tendry u zakázek, jejichž hodnota přesahuje 2 miliony korun či šest milionů korun u stavebních prací.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!