Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spor Kalouska s Nečasem o stokorunu na povodně chtějí vyřešit VV

Vedení strany Věci veřejné: zleva Kristýna Kočí, Radek John a Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení strany Věci veřejné: zleva Kristýna Kočí, Radek John a Vít Bárta. | foto: ČTK

PRAHA S kompromisním návrhem, který by měl vyřešit spor o povodňovou daň mezi občanskými demokraty a TOP 09, chtějí přijít Věci veřejné (VV). Místo jednotné stokorunové sazby pro všechny zaměstnance navrhují výši poplatku rozdělit podle výše příjmů třeba na 50, 100 a 150 korun, tedy jakési progresivní zdanění v malém.

"Věci veřejné chtějí představit návrh, který by zohlednil výši příjmů jednotlivých daňových poplatníků. Na poradě stranických ministrů padl návrh, že by to například mohlo být odstupňováno sazbou od 50 do 150 korun," řekl deníku Právo zdroj, který si nepřál být jmenován.

Poslanec Viktor Paggio (VV) listu potvrdil, že se ve straně o kompromisním návrhu hovoří. Podle něj se jednotná stokorunová sazba nelíbí ani jeho spolustraníkům.

"Není správné dávat plošnou daň na hlavu a myslím si, že tento názor sdílejí i moji kolegové," řekl Právu Paggio.

Porušení koaliční dohody?

Ministerstvo financí předkládá plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Čtěte více

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Premiér Petr Nečas (ODS) v neděli řekl, že o návrhu se bude diskutovat a že k němu má řadu výhrad. Poukázal přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Kalousek to označil za naprosto nepřijatelnou koaliční praxi a porušení dohody.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.