6. května 2009 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spor s Nomurou o 120 miliard končí, stát platit nemusí

Česko v roce 2000 uvalilo na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko v roce 2000 uvalilo na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek dnes podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB. Byly tak zažehnány žaloby, ve kterých hrozilo ČR zaplacení až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi ČR a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB.

Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

"Vztah ČR a Nomury je tak definitivně uzavřen. Rizika plynoucí z toho, že bychom odkryli karty, pominula, a proto jsem rozhodl zahájit proces odtajnění smluv," řekl ČTK ministr Kalousek.

Jedna z pohledávek za 40 miliard korun souvisí se žalobou švýcarské společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka, že jako nucený správce neplnil řádně své povinnosti a uzavřel nevýhodnou smlouvu o prodeji IPB.

Švýcarská SPB Consortium žalovala také stát, respektive Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o 80 miliard Kč. Společnost v žalobě argumentovala tím, že stát IPB diskriminoval při udělování veřejných podpor. SPB Consortium spornou pohledávku vykoupila z konkurzu nástupnické firmy po IPB, IP banky.

Stížnost na žalobce
Československá obchodní banka podle dnešních informací zároveň podala na Nejvyšší státní zastupitelství stížnost na žalobce Ladislava Letka, který vyšetřuje jednu z kauz související s krachem Investiční a poštovní banky (IPB).

ČSOB, která IPB po krachu převzala, si nárokuje odškodné 24 miliard korun za prodej společnosti České pivo japonskou bankou Nomura.

V kauze jsou již několik let vyšetřováni a stíháni manažeři Nomury i zkrachovalé IPB. ČSOB nyní dostala signály, že se žalobce chystá stíhání manažerů zastavit. Informace přineslo Rádio Česko.

ČTK