5. ledna 2016 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spořitelna získá výhodné dluhy. Škoda jí prodá pohledávky dopravního podniku

V pondělí se nová tramvaj představila veřejnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pondělí se nová tramvaj představila veřejnosti. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Česká spořitelna má vysněného klienta. Bankovní dům za asistence pražských politiků získal zajímavého plátce, když od strojírenského obra Škoda Transportation bude postupně odkupovat miliardové pohledávky. Ty jdou za Dopravním podnikem hlavního města Prahy.

Největší městská společnost za zakázku na dodání 250 tramvají dosud plzeňskému výrobci zaplatila zhruba polovinu z celkové částky 19 miliard korun. Zbytek už bude putovat do České spořitelny, která podle zjištění LN pohledávky kupuje právě od Škody.

Lukrativnost obchodu spočívá v okolnosti, že pražští radní loni v březnu vyhověli přání Škodovky a schválili záruku za závazky dopravního podniku. Znamená to, že kdyby dopravce nemohl za tramvaje z nějakého důvodu splácet, peníze za tramvaje by garantovalo město.

A to je lákavé „razítko“ například pro banky, neboť těžko si představit, že by metropole mohla zkrachovat. Z pohledávky Škody Transportation vůči městem vlastněnému dopravnímu podniku se rázem stalo cenné zboží. V září pak pražští zastupitelé rozhodli, že Škoda Transportation může závazky dopravního podniku přeprodat bankám či firmě, která s nimi tvoří konsorcium. Vítězem se nakonec stala Česká spořitelna.

„S Českou spořitelnou dlouhodobě spolupracujeme na financování celé řady našich projektů, proto jsme se s tímto finančním domem dohodli také na postupném a dlouhodobém programu odkupu těchto pohledávek. Tento postup je v našem odvětví naprosto běžný,“ sdělila LN mluvčí společnosti Lubomíra Černá.

Spořitelna se k transakcím nechtěla vyjádřit. „Omlouváme se, ale k této věci se nebudeme vyjadřovat. Obecně průběh jednání nikdy nekomentujeme,“ napsala Pavla Kozáková z tiskového oddělení banky.

Varování právníků i ÚOHS

Možnost záruky hlavního města za splátky dopravního podniku vůči Škodě Transportation byla jedním z výsledků smluvních změn, které v květnu roku 2014 vyjednala metropole pod vedením TOP 09. Tou nejzjevnější bylo, že splátkové období za dodávané tramvaje se prodlouží o čtyři roky – tedy do roku 2022.

Pozici hlavního vyjednavače zaujal někdejší klíčový spojenec exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) Radek Šnábl, jehož firma za vyjednávání obdržela deset milionů korun. Protikorupční policie posléze prověřovala, zda dopravní podnik Šnáblovi platil oprávněně.

Nová 15T ForCity byla slavnostně odhalena v pondělí.
Dopravní podnik Praha slavnostně představil novou posilu.

Původním cílem politiků pod vedením exprimátora Tomáše Hudečka (TOP09) totiž bylo snížení počtu tramvají, zůstalo ale jen u slibů a dopravní podnik nakonec odebere všech 250 kusů. Po několika měsících detektivové prověřování Šnábla odložili.

Již před rokem právníci oslovení LN varovali, že garance města za závazky dopravního podniku jsou určitým rizikem. „Mohlo dojít k nezákonné podstatné změně smlouvy o dodávce tramvají v neprospěch zadavatele a k poskytnutí státní podpory společnosti Škoda,“ uvedl právník významné pražské advokátní kanceláře, který si nepřál být jmenován.

Před nebezpečím veřejné podpory pro podnik a společnost Škoda Transportation varoval pražské politiky na konci roku 2014 i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Úřad doporučil věc projednat s Evropskou komisí. Pro plzeňskou společnost i hlavní město ale vše dobře dopadlo. Zástupce Evropské komise Radoš Horáček později konstatoval, že záruka nepředstavuje veřejnou podporu pro výrobce tramvají. Město posléze vyčíslilo, že jeho záruka pro dopravní podnik má hodnotu 147,6 milionu korun.

Hnůj na vaše hlavy

V září loňského roku přistál návrh na schválení možnosti prodeje pohledávek dopravního podniku vůči Škodovce bankám či firmám v konsorciu s bankou na stůl zastupitelům hlavního města. Politici návrh schválili, hlasování však předcházela drsná slovní výměna.

Velmi překvapivě návrh kritizovala TOP 09, která přitom stála na počátku jednání o garancích pro Škodovku. „To je máme tak rádi? Nevzpomínám si, že by Škoda Transportation k nám byla jakkoli vstřícná. Můžete mně, prosím vás, vysvětlit proč?“ ptal se na plénu předseda zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.

Na jeho slova reagoval náměstek primátorky a „dopravní“ radní Petr Dolínek, který Novotného TOP 09 zkritizoval za konzultantskou smlouvu pro Radka Šnábla.

„Ten pán byl zbytečný, odnesl si peníze za nic, tak on vám nebyl ani za to, že jste mu dal z městských peněz deset milionů, schopen toto vysvětlit. Myslím, že si čas za ty peníze mohl najít. Tak mě to trošku mrzí. Je to vaše řešení, váš pohrobek, váš hnůj, který padá na hlavu tohoto zastupitelstva. My pouze jako odpovědné zastupitelstvo se snažíme toto, co po vás zbylo a smrdí, vyřešit,“ hřímal náměstek.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky