Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Spořiví Němci můžou ohrozit Evropu více než utráciví Řekové

Ekonomika

  13:52
OECD, která pracuje jako renomovaný poradce třiceti nejvyspělejších zemí světa, v úterý v Praze zveřejní hodnocení české ekonomiky a výhled pro příští roky. Generální sekretář Angel Gurría v exkluzivním rozhovoru pro LN oceňuje, že se ze státních dluhů stalo hlavní téma voleb. Včasný zásah nám může pomoci vyhnout se řeckému pádu.

Generální tajemník OECD Angel Gurría. foto: Lidové noviny

Nerovnováha v utrácení však ohrožuje celou Evropu. "Německé obrovské přebytky v platební bilanci vypadají impozantně, ale někde je musíte investovat. Tím ostatní vybízíte, aby se zadlužovali. A ta nerovnováha nakonec ohrožuje celou Evropu. Spořivé Němce možná ještě víc než utrácivé Řeky." říká Gurría.

LN Jak to dopadne s eurem? Rozpadne se měnová unie, nebo se naopak integrace ještě prohloubí a vznikne evropská ekonomická vláda?
Euro tuhle krizi přežije a vyjde z ní posílené. Eurozóna se bude dál rozšiřovat a integrace se dál prohloubí. Očekávám, že se bude výrazně víc koordinovat hospodářská i rozpočtová politika.

LN Jak se ale eurozóna vyrovná s obrovskými ekonomickými a společenskými rozdíly?
Ty země jsou si podobné čím dál méně. Rozdíly v konkurenceschopnosti se stále prohlubují. Zcela specifické problémy jedné konkrétní země přece nejsou důkazem, že euro se neosvědčilo a krizi nepřežije. Za řecké potíže nemůže euro, ale výhradně řečtí politici. Ty chyby přece nemůžete zobecňovat. Žádná jiná země v eurozóně na tom není tak špatně. Nenajdete vůbec žádné podobné rysy u Španělska nebo Portugalska. Budou se ale muset výrazně zpřísnit pravidla v eurozóně a vymáhat jejich dodržování. Řecko nedodržovalo v podstatě vůbec nic. Takhle to dál nejde. Jestli hledáte poučení z krize, pak je to právě potřeba jasných pravidel a trestů za jejich porušení. Pakt stability a růstu zůstal bohužel jen na papíře. Měnová unie nemůže fungovat bez pravidel. To je hlavní důvod současných problémů. Teď s hrůzou zjišťujeme, že řecká statistika vůbec neodráží realitu, ve které ta země dlouhé roky žije.

PROFIL - Angel Gurría

Generální sekretář Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Do čela instituce, která pracuje jako respektovaný poradce třiceti nejvyspělejších zemí světa, přišel z postů ministra financí a zahraničí Mexika.

V roli ministra pro veřejný dluh se podílel na řešení mexických finančních problémů v roce 1998, známých jako tequilová krize.

Narodil se v roce 1950 v Tampicu. Vystudoval ekonomii na Leeds University v Británii. Hovoří sedmi jazyky.

LN Co uděláte s hříšníky, jako je Řecko? Potřebujeme pravidla pro vyhazov z měnové unie, jak navrhuje Angela Merkelová?
Musíte mít systém trestů pro ty, kdo porušují pravidla.

LN Můžou mít slabé ekonomiky jako Řecko, Portugalsko nebo Španělsko stejnou měnu jako silné a výkonné Německo?
Nesouhlasím s vámi, že to jsou slabé země. Nechme stranou Řecko. Španělsko mělo roky velké přebytky v obchodní i platební bilanci. Až do začátku krize to byla silná a prosperující ekonomika. Vždyť Španělsko bylo roky dáváno za příklad úspěšné země. Úsporné plány současné vlády jsou velmi rozumné a věrohodné. Španělsko může dokonce patřit mezi země, které vyjdou z krize posílené, protože udělají potřebné, dlouho odkládané reformy. Nikdo na tom není tak špatně, aby musel opustit eurozónu. Spíš budou nové země vstupovat. Estonsko pravděpodobně už příští rok.

LN Nicolas Sarkozy už dokázal minulý týden na summitu prosadit evropskou ekonomickou vládu. Jak by mohla vypadat? Suverénní země budou posílat do Bruselu na schválení státní rozpočty?
Proč vás to tak znepokojuje? Euro bylo od první chvíle politickým projektem. Od začátku se počítalo s tím, že po měnové unii přijde i hlubší hospodářská a politická unie. Teď se asi věci pohnou dopředu. Posouváme se ke společné správě věcí, nikoliv ke společné vládě. To je podstatný rozdíl.

LN Budeme mít do pěti let v Evropě nejen společnou centrální banku, ale i ministerstvo financí?
Země si samozřejmě v rozpočtových věcech udrží suverenitu. Budou ale výrazně víc ladit rozpočtovou a hospodářskou politiku, aby svým chováním neohrožovaly sousedy. Nemůžete prosperovat na úkor druhých.

LN Francouzská ministryně financí Christiane Lagardeová kritizovala Německo, že je příliš úspěšný vývozce a příliš málo utrácí a utíká ostatním. Těžko můžete nutit úspěšné, aby si ničili prosperitu jen proto, aby v eurozóně byly menší rozdíly.
To přece nikdo nechce. Německo je velmi úspěšná země. Vzor, který by ostatní měli následovat. Otázka je, kolik států je toho schopno. Zrovna minulý týden jsme zveřejnili velkou studii o německé ekonomice. Zemi se daří vyvážet průmyslové věci s velmi vysokou přidanou hodnotou. Zároveň v posledních letech zažívala velmi umírněný růst platů. Špičkové německé věci proto nejsou ani přehnaně drahé. Teď se Němci musí zamyslet, co dělat, aby svůj ekonomický model dokázali ještě vylepšit.

Čtěte více:

LN Co jsou jejich největší slabiny?
Mají velmi silný průmysl, ale velmi slabé služby. To souvisí i s úrovní vzdělání. Německé univerzity nejsou úplně schopné konkurovat americkým nebo britským. Zaměření na vývoz je výhodou, ale zároveň rizikem. Němci by se měli zamyslet, jak posílit domácí poptávku. Je to velká a silná země, která by nemusela být tak silně závislá na okolí. Ty obrovské přebytky v platební bilanci vypadají impozantně, ale někde je musíte investovat. Tím ostatní vybízíte, aby se zadlužovali. A ta nerovnováha nakonec ohrožuje celou Evropu. Spořivé Němce možná ještě víc než utrácivé Řeky.

LN Kdo v Evropě má šanci s Němci udržet krok?
Není potřeba se přizpůsobovat Německu. Každá země je jiná. Německý model je v mnoha věcech inspirativní. Ale v Evropě jsou i konkurenceschopnější země. Finsko, Dánsko. Konkrétní ekonomický model těžko dokážete napodobit v úplně jiných kulturních a společenských podmínkách. Většina zemí eurozóny potřebuje uvolnit pracovní právo, aby bylo snazší přijímat a propouštět lidi. Příliš silná ochrana zaměstnanců, dlouhé výpovědní lhůty a definitivy jsou velký problém zemí jižní Evropy.

LN Pojďme k Řecku. Co musí udělat, aby se dostalo z úpadku? Teď má co dělat, aby ustálo státní dluhy, z nichž platí čím dál vyšší úroky. Politici zatím nezačali přemýšlet, jak zemi vytáhnout z úpadku. Nemají na to čas ani soustředění. Žijí ve stresu, jestli se jim další týden podaří prodat dluhopisy a hlavně za kolik. Ty úroky už jsou neúnosně vysoké. Na splátky dluhů půjde z rozpočtu stále víc a nezůstanou peníze na důležité investice, které by zemi mohly pomoct k vyšší konkurenceschopnosti. Akutním rizikem pro Řecko teď není, že se mu nepodaří si půjčit, ale cena úroků. Tak vysoké úroky ta země už dlouho nezvládne. Nevím, zda nepřišel čas, aby do Atén přijel Mezinárodní měnový fond a poskytl Řekům levnější záchranné půjčky.

LN Měli by Řekové už dnes zavolat do Washingtonu a požádat fond o pomoc? Jak se pozná ta správná chvíle?
Řecko musí využít všech možností, aby získalo co nejvýhodnější půjčky. Už schválilo úsporné balíčky, hodně podobné těm, které většinou Mezinárodní měnový fond v zachraňovaných zemích prosazuje. Není proč se žádostí o pomoc otálet. Záchrana Řecka neohrožuje eurozónu ani euro. Takové ty řeči, že je ostuda, aby v eurozóně musel zasahovat Mezinárodní měnový fond, jsou přehnané. Přece se Řecko neodrovná přehnaně vysokými úroky jen kvůli falešné hře na prestiž. Obchodníci s dluhopisy musí pochopit, že vysokými úroky zatlačili Řecko už příliš daleko. Dokud měnový fond nezasáhne, řecké úroky stále porostou.

Čtěte více

LN Kdybyste byl řecký premiér, už voláte do MMF?
Tím naštěstí nejsem. Žádost o pomoc je ale suverénním rozhodnutím suverénní země. Řekům ji nikdo nemůže zakázat.

LN Hrozí některé další zemi eurozóny podobné problémy jako Řecku?
Problémy Španělska nebo Portugalska jsou s Řeckem nesrovnatelné. Žádná z těch zemí nemá ani zdaleka tak vysoké státní dluhy. Řecko má dluhy 120 procent HDP, Španělům teď stoupnou k 60 procentům a Portugalcům k 70 procentům. Potíže obou zemí nejsou ani zdaleka tak hluboké a vážné. Investoři to také pořád docela dobře rozlišují výškou úroků. Především Španělsko už představilo velmi silný a důvěryhodný záchranný plán.

LN Agentury se ale chystají oběma zemím snížit rating.
Žádné podobné rysy tam nenajdete. Nejistotu vytváří hlavně ta srovnání, na která se ptáte. Je to stejný příběh, jaký jste loni zažili ve střední a východní Evropě. Maďarsko a Lotyšsko měly problémy s půjčkami v eurech a švýcarských francích a najednou se rozjela panika, že je to potíž celého regionu. V Česku přitom takovou půjčku nikdo neměl. Kreslí se katastrofické scénáře, jak moc se Španělsko podobá Řecku. Jenže zatímco Atény se topí ve schodcích po desetiletí, Španělsko mělo v posledních čtyřech pěti letech přebytky v platební bilanci. Víc vydělávali než utráceli, podobně jako Němci. Jen se na to teď v krizi hrozně rychle zapomíná.

LN Španělsko má ale vážný problém, který se nedá rychle vyřešit. Zemi z třetiny živilo díky nafouknuté realitní bublině stavebnictví. Lidé se musí přesunout do úplně jiných oborů. Něco nového vymyslet. Jak dlouho to bude trvat?
Oni moc dobře vědí, že takhle to dál nejde. Musí se posunout víc směrem k vyspělé ekonomice služeb s vysokou přidanou hodnotou a k náročnějšímu průmyslu. Na rozdíl od Řecka je pro to ale ve Španělsku slušný základ. Dávno to není země, která žije jen z turistiky. V posledních desetiletích tady vznikly silné firmy, které dokážou uspět v mezinárodní konkurenci.

LN Jak je na tom Česko? V úterý zveřejníte velký ekonomický výhled.
Krizí se vám podařilo projít bez vážnějších problémů. Vaší silnou stránkou určitě byly zdravé banky, které se na rozdíl od jiných nepouštěly do divokých obchodů. Jako velký vývozce samozřejmě budete ještě nějaký čas cítit, že celá světová ekonomika bude v útlumu. Firmy budou mít potíže sehnat zakázky. Nedá se čekat, že by se v dohledné době nějak podstatně snížila nezaměstnanost. Dopady ekonomického útlumu ve světě pocítíte víc než jiné země OECD, právě proto, že jste velmi otevřená ekonomika. To je mimochodem jeden z důvodů, proč Poláci prošli krizí lépe než vy. Jako velká země nebyli tolik závislí na ostatních.

LN Kdy se hospodářství zvedne z útlumu?
Dřív než v jiných zemích střední Evropy. Jste asi nejvíc svázáni s Německem, které už se začíná z krize zvedat.

LN Jak moc nás ohrožují rostoucí rozpočtové schodky?
Je to váš hlavní problém. Samozřejmě nejste pár kroků od Řecka, ale bagatelizovat dluhy se rozhodně nevyplácí. Můžete si říct, že ve srovnání s jinými zeměmi jste na tom dobře. To ale nic neznamená. Na malou, velmi otevřenou zemi se investoři vždy budou dívat s větším podezřením, takže si musíte dávat víc pozor. Je dobře, že z dluhů je už teď hlavní politické téma. Čím dřív se začne debatovat, tím je větší šance, že se něco rychle udělá.

LN Co nás nejvíc ohrožuje?
Pokud evropská ekonomika rychle neožije, budete potřebovat nějak povzbudit domácí poptávku. Jenže to se s rozpočtovými schodky dělat nedá. Napáchalo by to víc škod než užitku. Tohle dilema budete v příštích měsících muset řešit.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...