14. května 2012 15:43, aktualizováno  16:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spotřební daň z vína už za dva roky? Vinaři pláčou, pivovary se radují

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Spotřební daň z vína, kterou navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek, má být zavedena od roku 2014. Potvrdil to mluvčí resortu Ondřej Jakob. Uvedl také, že návrh není součástí balíčku opatření pro příští rok.

Ministerstvo předpokládá, že zdanění vína přivede do státní pokladny zhruba 1,3 miliardy korun ročně.

"Daň z vína by měla začít platit až od roku 2014, tudíž se to neobjevilo v současném balíčku s novelami, které mají platit od roku 2013," uvedl Jakob. "Tento návrh tedy bude podán samostatně," dodal.

Vinaři se zdaněním nesouhlasí

Proti zavedení daně se patrně postaví jihomoravští poslanci vládních stran.

Vinaři mají na jihu Moravy tradičně silnou lobby. "Já si myslím, že se budeme v diskusi s ostatními jihomoravskými poslanci snažit, aby v nějaké koaliční diskusi ten návrh vypadl zcela i v budoucnu," uvedl poslanec ODS David Šeich.

ČTĚTE TAKÉ:

V současné době platí v Česku nulová sazba daně z takzvaného tichého (neperlivého) vína. Vláda navrhuje daň deset korun na litr vína. Zároveň by od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500 tisíc hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.

Vinaři nápad od počátku kritizují. "Budeme bojovat stále, s daní nesouhlasíme," řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Zavedení daně podle něj ohrozí české a moravské vinohradnictví. "Významně se zvýší podíl černého obchodu. Čekáme také odliv turistiky do Rakouska," dodal.

Vláda se snaží vinaře ochránit, řekl Kalousek

Vinaři proti zavedení daně vyhlásili petici. Za zhruba měsíc ji podepsalo přes sedm tisíc lidí. "Denně chodí hromady dopisů. Určitě budeme mít přes deset tisíc podpisů," uvedl Půček.

Podle Kalouskova dubnového vyjádření se vláda zavedením spotřební daně na víno snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Daň je prý zaměřena na víno z dovozu, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent.

Ze zdanění vína mají radost pivovary

Se záměrem zdanit víno na rozdíl od vinařů souhlasí pivovary. Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého není totiž spravedlivé, aby se na většinu vína prodávaného v Česku nevztahovala žádná spotřební daň a naopak hektolitr desetistupňového piva byl zdaněn 320 korunami.

"Zároveň si ale myslíme, že není spravedlivé, aby čeští a moravští vinaři na trhu museli konkurovat vínům z jiných zemí EU, kde mají minimálně trojnásobnou úrodu z hektaru a produkce jim vychází třikrát levněji," uvedl Veselý. Podle něj by ale bylo dobré, aby zdaněné české a moravské víno bylo zpětně nějakým způsobem podpořeno tak, aby byla vyrovnána nespravedlnost mezi dovozovými a tuzemskými víny.

Spotřeba alkoholu v Česku v posledních letech klesá, a to především v segmentu lihovin a piva. Příčinou jsou podle odborníků hlavně levná vína dovážená z Itálie a Španělska.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!