21. dubna 2015 15:39, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Správce popřel pohledávky Česka vůči Viktoriagruppe

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně popřel všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe.

Sdělil to mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Pavel Hortig. Tento úřad Českou republiku, jejíž pohledávky vůči firmě se odhadují až na 1,8 miliardy korun, před soudem zastupuje.

„Nyní budeme zjišťovat, co ho (správce) k tomu vedlo. A pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu,“ uvedl Hortig. Sám insolvenční správce Mirko Möllen na písemný dotaz na začátku měsíce odpověděl, že očekává, že v úterý první rozhodnutí o pohledávkách padne. „Tento výsledek ale nemusí být nutně konečný a může se změnit, protože v německém právu je možné pozdější uznání pohledávek,“ dodal tehdy.

Veškeré pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahovaly podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun. Největší část, 1,5 miliardy korun, nárokovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Její předseda Pavel Švagr uvedl, že s úterním stanoviskem insolvenčního správce nesouhlasí.

„Pan Möllen staví celý problém na německém věcném právu. Neshoduji se s ním. V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného, než se bránit soudní cestou,“ řekl Švagr. Podotknul, že požádá ÚZSVM, aby žalobu na zjištění pohledávky podal co nejdříve. „Jsem totiž jednoznačně přesvědčen, že to, co je v Německu, patří českému státu,“ dodal.

SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Až 300 dalších milionů korun pak podle zdroje ČTK nárokovaly české celní a daňové úřady.

Insolvenční správce již v lednu předběžně neuznal český nárok na naftu v Kraillingu. Argumentoval tehdy například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům. 

Tyto argumenty Švagr odmítl. “Veškerou relevantní dokumentaci jsme doložili, což ostatně správce potvrdil. Z porovnání našich i jeho dokladů totiž jasně vyplývá, že k žádnému smísení nafty nemohlo v Kraillingu ani dojít. Po celou dobu od roku 2010 tam totiž nebyla jiná nafta, než nafta českého státu,“ dodal.

Zásoby nafty na 95 dnů

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který právě v roce 2010 SSHR uzavřela. Nafta, kterou tam má Česko uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po březnovém jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v otázce návratu nafty není důvod ke skepsi. Dodal tehdy, že české úřady podnikají všechny kroky, aby o ně Česko nepřišlo. Sobotka, stejně jako ministr financí Andrej Babiš (ANO) a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) také dlouhodobě kritizují předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo ČR.

Lidovky.cz, ČTK