6. listopadu 2009 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šrotovné a levná ropa zafungovaly: obchod je v přebytku 17 miliard

Česká auta šla v září na odbyt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká auta šla v září na odbyt | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zahraniční obchod České republiky skončil v září přebytkem 17,8 miliardy korun, což byl meziročně o 7,3 miliardy Kč lepší výsledek. Jde o největší kladné zářijové saldo a třetí nejvyšší od vzniku České republiky.

Na jeho zlepšení měl vliv především pokles cen dovážené ropy a plynu a zároveň zvýšený vývoz aut v důsledku končícího šrotovného v Německu i jinde.

Vývoz v září klesl meziročně o 13,9 procenta, zatímco dovoz se snížil o 18 procent.

V obchodě s cizinou problém není
Data podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška ukazují, že zahraniční rovnováha není v této krizi problémem české ekonomiky. "Méně potěšitelná je skutečnost, že spíš než skvělé výsledky exportérů drží obchodní bilanci na slušných úrovních nízký dovoz. Nízký dovoz je znakem slabé domácí poptávky a obrázek, který je patrný již řadu měsíců, se v září ani v nejmenším nezměnil," uvedl.

Zářijový výsledek zahraničního obchodu byl pak podle ředitele odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslava Vomastka ovlivněn dobíhajícím šrotovným.

I podle analytika ČSOB Petra Dufka je na zářijových výsledcích exportu stále ještě vidět vliv německého šrotovného. "Dopad šrotovného uvidíme ještě i v říjnovém vývozu, avšak poté už jeho efekt vymizí," uvedl. Do konce letošního roku přebytek obchodní bilance podle Dufka vyšplhá až ke 110 miliardám korun. "Bude to nejvyšší roční přebytek v historii a předpokládám, že to nebude rozhodně poslední rekord," dodal.

Zahraniční obchod Česka meziročně klesá nepřetržitě již 12 měsíců. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním světovým měnám klesl zahraniční obchod výrazněji v přepočtu na eura, vývoz o 16,8 procenta a dovoz o 20,8 procenta. V přepočtu na dolary se vývoz snížil o 15,7 procenta a dovoz o 19,7 procenta. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než září 2008, upozornili statistici.

V meziměsíčním srovnání se zářijový sezónně očištěný vývoz snížil o 1,8 procenta a dovoz o jedno procento.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!