31. března 2009 20:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šrotovné prošlo, koalice podpořila ČSSD

Jiří Paroubek a David Rath na schůzi sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a David Rath na schůzi sněmovny | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Sněmovna podpořila schvalování návrhu protikrizových opatření ČSSD. Umožnili to koaliční poslanci v duchu pondělní dohody, podle níž by opoziční ČSSD měla v pátek podobně podpořit i protikrizové návrhy vlády. O tom, která opatření budou nakonec přijata, rozhodne sněmovna v dubnu.

Navzdory dohodě projednávání návrhu zabralo téměř tři hodiny, během nichž se zástupci obou táborů obviňovali z nedostatečnosti či škodlivosti svých návrhů.

Největší šanci na schválení mají z návrhů ČSSD zvýšení podpor v nezaměstnanosti a slevy na dani na dítě, které by koalice byla ochotna podpořit. Sociální demokraté jsou zase svolní s vládním návrhem na přechodné zrychlení odpisů firemního majetku kvůli nákupu nového a s novelou, která má umožnit podnikům v insolvenci vyplatit zpětně zaměstnancům tři měsíční mzdy.

Socialisté naopak kvůli ochuzení rozpočtových příjmů odmítají zavedení slev ze sociálního pojištění pro zaměstnavatele, od kterého si vláda slibuje zachování až 70 tisíc pracovních míst. ČSSD naopak marně usiluje o podporu z vládních řad pro snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent nebo listopadové vyplacení 13. důchodu a zavedení šrotovného, tedy vyplacení 25 tisíc korun za likvidaci starého auta při nákupu nového vozu. Právě to bylo nejčastějším tématem debaty.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) označil šrotovné za diskriminující a asociální opatření. Podle ministra diskriminuje nejchudší, kteří na šrotovné sice budou z daní přispívat, ale na nové auto nedosáhnou.

Slabší příjmové skupiny, které se kvůli koupi nového auta zadluží, pak přijdou i o nový vůz, když přijmou o práci a dluh nebudou splácet.

Nejméně šancí na schválení mají podle všeho další návrhy ČSSD na zavedení třicetiprocentní sazby daně z příjmů pro lidi s průměrným měsíčním platem od 100 tisíc korun, zvýšení sazby příjmové daně pro firmy opětovně na loňských 21 procent nebo zpomalení tempa deregulace nájemného.

"Tato vzájemně provázaná opatření jsou zaměřena na obnovu růstu hrubého domácího produktu, zejména podporu domácí poptávky, podporu podnikových investic a také na posílení sociálních jistot občanů ohrožených nebo postižených současnou ekonomickou recesí," uvedl k návrhu ČSSD její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

ČTK