15. května 2009 12:33, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šrotovné prošlo, na 'zelené' auto dostanete 60 tisíc

Nový hybridní vůz Honda Insight. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový hybridní vůz Honda Insight. | foto: Honda

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes přijala sociálnědemokratický návrh protikrizových opatření, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, se zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Návrh je výsledkem kompromisní dohody s ODS.

Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila vládní protikrizovou novelu daní z příjmů. Mimo jiné zamezuje dvojímu zdaňování občanů pracujících v zahraničí.  Úlev se dočkají i zaměstnavatelé díky dočasným slevám na sociálním pojištění.

Další novela, kterou poslanci schválili, potěší zejména skláře ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), kteří buou moci díky insolvěnčnímu zákonu zpětně dostat část svých měsíčních platů. Všechny předlohy ještě posoudí Senát.

Šrotovací prémie na auto do půl milionu

Podle pozměňovacího návrhu exministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) se bude šrotovné ve výši 30.000 korun vyplácet při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun. Výměnou za to majitel musí nechat zlikvidovat automobil starší deseti let.

Zvýhodněni budou lidé, kteří si budou chtít pořídit vůz s alternativním pohonem, například elektromobil, automobil s hybridním motorem nebo s pohonem na stlačený plyn. V takovém případě bude šrotovné činit 60.000 korun a limit na cenu kupovaného vozu bude 700.000 korun.

O peníze u Státního fondu životního prostředí budou moci žádat jen jednotlivci, nikoli firmy a podnikatelé, a to pouze ti, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty. Podle schváleného Bursíkova návrhu bude peníze na šrotovné fondu poskytovat vláda ze státního rozpočtu.

Nezaměstnaní budou dostávat podporu o měsíc déle

Schválený návrh zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability také prodlužuje o jeden měsíc dobu podpory v nezaměstnanosti a tuto podporu zvyšuje. O 50 korun měsíčně se zvyšují přídavky na děti ve všech věkových kategoriích, zvyšuje se i daňová sleva na dítě.

Sněmovna neschválila návrh KSČM na opětovné zavedení daňové progrese. Lidé s nejvyššími platy měli platit až 40 procent daň z příjmu. Poslanci nepřistoupili ani na rozšíření šrotovného na vlaky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz