29. července 2015 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stádo krav místo mraženého masa. Česko změní strategii nouzových zásob

Krávy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERNARTICE Mražené maso ve státních skladech určené pro krizové situace by mohla částečně nahradit živá zvířata. V rezervách by se mohla objevit už v roce 2017. Správa státních hmotných rezerv začala na projektu živého stáda spolupracovat s Agrární komorou ČR.

Nyní například platí správa za dodávku, skladování a ochraňování mraženého masa 46,4 milionu korun za tři roky. Stádo by mělo tyto náklady snížit.

V budoucnu by mohla být v podobě živých zvířat až třetina veškerého hovězího masa ve státních skladech. Třetina by mohla být v podobě konzerv a třetina v podobě mraženého masa.

ČTĚTE TAKÉ:

Nákladné je podle předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra Švagra především zamrazení a následné rozmrazení masa. To by u stáda odpadlo. Zásoby by se navíc nemusely pravidelně obměňovat. 

„Pokud budou v blízkosti stáda jatka a takováto porážka dostane maximální přednost, může se maso v době krize dostat ke spotřebitelům do čtyř dnů,“ dodal prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman. 

V příštím roce by se mohl uskutečnit pilotní projekt, který by zahrnul 1500 kusů skotu.

Podle Švagra by šlo o menší stáda dobytka roztroušená po celé republice. On sám by upřednostnil variantu, podle které by si stát pouze pronajímal od farmářů stáda, místo aby je sám vlastnil. 

Debata, zda by se nedalo v živém skladovat i kuřecí či vepřové maso, je zatím podle Švagra předčasná. Živé stádo používají podle něj jako státní rezervu například Slovinci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!