Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Stamiliony z heren a kasin plynou pochybným sdružením

Ekonomika

  11:51
PRAHA - Peníze, které velcí hráči českého hazardu povinně posílají na dobročinné účely, mají mnohdy podezřelé pozadí. Část jich totiž končí na kontech tajemných sdružení.

Slováci zalepí státní rozpočet daněmi z alkoholu a hazardu. foto: Shutterstock

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Ty našly ve výroční zprávě ministerstva financí, které odvody z obratu hazardních firem sleduje, téměř 60 podezřelých dotací celkem za stovky milionů. Zakladatelé podezřelých sdružení se buď skrývají, nebo odmítají vysvětlit, jak dotace utrácejí. A mlčí i firmy, které hazard živí, píše deník.

Hazardní byznys je přitom už dlouho v Česku zlatým dolem. Jen loni lidé prosázeli 128 miliard korun a na veřejné blaho firmy poslaly 3,3 miliardy.

Například o občanském sdružení Cancer z Vlastislavi v severních Čechách není nikde ani zmínka - nemá internetové stránky, na oficiální adrese nesídlí. Přesto loni dostalo od čtyř hazardních společností 6,5 milionu korun na stanici pro opuštěná zvířata.

Navíc místní ochránci zvířat ani úředníci o sdružení nikdy neslyšeli.

Neznají ani Lenku Šverhartovou, která by měla sdružení vést. "Jméno sdružení Cancer ani paní Šverhartová mi nic neříká. Ze zákona by se přitom u nás měli přihlásit," řekl HN vrchní inspektor ústecké krajské veterinární správy Jaroslav Švec. Šverhartová, která má živnost na obchod se zvířaty a také drogistickým zbožím, své sdružení brání. A na veterinární správě ji prý znají, protože tam chodí se zvířaty. "Jména si ale nepamatuju, to bych se musela podívat do archivů, to vám z hlavy neřeknu," tvrdí.

Litoměřická podnikatelka nechtěla redaktorům HN ukázat ani sídlo sdružení, čas má prý až za měsíc. "My neuchováváme vyloženě chráněná zvířata, ale třeba nalezené fretky, pavouky či leguány," tvrdí Šverhartová. Konkrétnější nejsou ani čtyři společnosti, které pochybnému útulku přispěly. Buď na dotazy HN neodpověděly, nebo poslaly jen nekonkrétní vyjádření.

Ani ministerský šéf dohledu nad loterijními společnostmi Karel Korynta si o tocích peněz nedělá iluze. Především: u neprůhledných sdružení je reálné podezření, že přes ně peníze jen protékají. "Samozřejmě se někde může stát, že se peníze oklikou vrátí zpět k provozovateli. A celou dobu se všichni tváří, že na nich stojí kultura," řekl deníku Korynta.

Ministerstvo financí proto nyní pracuje na novém loterijním zákonu, který má posílání peněz od roku 2012 zpřísnit. Na druhou stranu, zákon, jenž by zároveň řešil i povolování sporných výherních videoterminálů, slibuje ministerstvo už několik let.

Autoři: ,