Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Star Trek inspiroval Gatese i Luthera Kinga. Ukazuje svět bez práce a chudoby

Star Trek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Star Trek | foto: Reprofoto

PRAHA Fenomén Star Treku dnes slaví 50. výročí prvního vysílání. Pro ekonomy je vesmír hvězdné lodi Enterprise hlavně předobrazem světa, který nás možná už brzy čeká. Společnosti, kde pracují roboti a nikdo nemá nouzi.

Prezidenti Barack Obama a Ronald Reagan, jejich spolustraníci demokratický viceprezident Al Gore či republikánský ministr zahraničí Colin Powell mají alespoň jednu věc společnou. Jsou totiž „trekkie“, jak si sami říkají fanoušci sci-fi fenoménu Star Trek, který ve čtvrtek slaví 50 let od svého prvního uvedení na televizní obrazovce.

„Mám rád Klingony, připomínají mi Kongres,“ přirovnal válečnickou nepřátelskou rasu k reáliím americké politiky Reagan, sám bývalý hollywoodský herec.

Kouzlu hvězdné lodi Enterprise (NCC-1701) propadlo už několik generací světových lídrů politiky i byznysu. Řadí se kním třeba jordánský král Abdalláh II.,který si dokonce v jednom díle i zahrál cameo, miliardář Richard Branson nebo Bill Gates.

Mezi prvními, komu učaroval, byl vůdce hnutí za lidská práva Martin Luther King, „Jsem největším fanouškem Star Treku na této planetě a ten nejzapálenější obdivovatel poručice Uhury,“ prohlásil King, který neopomněl zdůraznit význam postavy černošské spojovatelky, jedné zprvních afroamerických postav vhlavní roli seriálu v USA.

Vrchol průmyslové revoluce

Půlstoletí stará fantazie má přitom hned několik naprosto vážných ekonomických významů. Jen třináct celovečerních filmů vydělalo dodnes přes dvě miliardy dolarů, poslední z nich přišel do kin letos v létě. Šestice seriálů se pak vysílala prakticky ve všech zemích světa a další příjmy jdou ze značky.

Co měl být původně „vesmírný western“, se postupně vyvinulo v předobraz 23. a

hlavně 24. století, který stojí za hlubší zkoumání ekonomů. Zvláště dnes, kdy uvažujeme o tom, jak naše životy asvět promění robotická práce, která je ve Star Treku běžná.

„Je to úplný konec průmyslové revoluce. Nikdo nemusí pracovat a to se odráží v organizaci celé společnosti a chování lidí,“ popisuje pro magazín Index LN Manu Saadia, autor letos vydané knihy Trekonomics, rozboru ekonomiky světa Star Treku.

Zemřel Leonard Nimoy, představitel Spocka ze Star Treku.

Leonard Nimoy, představitel pravého Spocka

Motivací lidí je tak výlučně reputace a prestiž. „Lidé dělají, co jim dává smysl, co je baví. Získávají uznání společnosti třeba itím, že ji vylepšují v menších, drobnějších věcech. Ne každý může být kapitán Enterprise,“ vypráví původem francouzský ekonom, co nás možná již brzy může čekat v praxi.

Kořeny v dnešní ekonomii

Další obrovskou změnou je pak odstranění materiální nouze díky vynálezu takzvaného replikátoru. Přístroje, který umí s prakticky nulovými náklady vytvořit kromě několika vzácných zdrojů a živých organismů téměř cokoliv.

Zcela tak zaniká koncept vzácnosti a ekonomické pojetí trhu se zbožím a službami.

„Zboží se mění na veřejný statek, tedy všem bez omezení dostupnou službu, za kterou se přímo neplatí, jako třeba GPS, rádio nebo vzduch,“ popisuje Saadia, sám investor žijící v Los Angeles na západním pobřeží USA, kde se věnuje nadějným technologickým společnostem.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách

Fakticky se běžné hmotné věci ekonomicky chovají jako dnes informace nebo autorská práva, například články na internetu. Lze je kopírovat donekonečna se zanedbatelnými náklady. Nejde přitom o naprostý výmysl, ale opět dotažení současného vývoje lidstva.

„V podstatě je to koncept, který je zakořeněný hluboko už vdnešní ekonomii. Celá ekonomie Star Treku je pevně zakotvená v současném ekonomickém myšlení, navazuje na vývoj a vědomosti, které máme hlavně za poslední století,“ doplňuje.

FENOMÉN STAR TREK

  • Otcem celé ságy byl americký producent a scenárista Gene Rodenberry. První díl se po řadě peripetií odvysílal 8. září 1966.
  • Seriál vydržel i přes protesty fanoušků na obrazovkách jen tři sezony.
  • Kapitán Kirk a velvyslanec Spock se však vrátili na stříbrném plátně a v televizi je nahradila nová generace.
  • Nedávno se dočkali i kontroverzního restartu ve velkofilmech.

Řada věcí je sice stále vzácných, třeba umění a rukodělná výroba, pro které se otvírá naopak obrovský prostor. Jen na nich není jednoduše cena, za kterou se kupují nebo prodávají.

Zásadní otázkou seriálů i dnešních ekonomů je pak altruismus. „Pojetí spravedlnosti je velké téma pro celou zápletku a chování postav,“ uzavírá Saadia.

Rozhovor s autorem knihy Trekonomics čtěte v magazínu Index LN, který výchází v Lidových novinách v pondělí 12. září!

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...