Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Star Trek inspiroval Gatese i Luthera Kinga. Ukazuje svět bez práce a chudoby

Star Trek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Star Trek | foto: Reprofoto

PRAHA Fenomén Star Treku dnes slaví 50. výročí prvního vysílání. Pro ekonomy je vesmír hvězdné lodi Enterprise hlavně předobrazem světa, který nás možná už brzy čeká. Společnosti, kde pracují roboti a nikdo nemá nouzi.

Prezidenti Barack Obama a Ronald Reagan, jejich spolustraníci demokratický viceprezident Al Gore či republikánský ministr zahraničí Colin Powell mají alespoň jednu věc společnou. Jsou totiž „trekkie“, jak si sami říkají fanoušci sci-fi fenoménu Star Trek, který ve čtvrtek slaví 50 let od svého prvního uvedení na televizní obrazovce.

„Mám rád Klingony, připomínají mi Kongres,“ přirovnal válečnickou nepřátelskou rasu k reáliím americké politiky Reagan, sám bývalý hollywoodský herec.

Kouzlu hvězdné lodi Enterprise (NCC-1701) propadlo už několik generací světových lídrů politiky i byznysu. Řadí se kním třeba jordánský král Abdalláh II.,který si dokonce v jednom díle i zahrál cameo, miliardář Richard Branson nebo Bill Gates.

Mezi prvními, komu učaroval, byl vůdce hnutí za lidská práva Martin Luther King, „Jsem největším fanouškem Star Treku na této planetě a ten nejzapálenější obdivovatel poručice Uhury,“ prohlásil King, který neopomněl zdůraznit význam postavy černošské spojovatelky, jedné zprvních afroamerických postav vhlavní roli seriálu v USA.

Vrchol průmyslové revoluce

Půlstoletí stará fantazie má přitom hned několik naprosto vážných ekonomických významů. Jen třináct celovečerních filmů vydělalo dodnes přes dvě miliardy dolarů, poslední z nich přišel do kin letos v létě. Šestice seriálů se pak vysílala prakticky ve všech zemích světa a další příjmy jdou ze značky.

Co měl být původně „vesmírný western“, se postupně vyvinulo v předobraz 23. a

hlavně 24. století, který stojí za hlubší zkoumání ekonomů. Zvláště dnes, kdy uvažujeme o tom, jak naše životy asvět promění robotická práce, která je ve Star Treku běžná.

„Je to úplný konec průmyslové revoluce. Nikdo nemusí pracovat a to se odráží v organizaci celé společnosti a chování lidí,“ popisuje pro magazín Index LN Manu Saadia, autor letos vydané knihy Trekonomics, rozboru ekonomiky světa Star Treku.

Zemřel Leonard Nimoy, představitel Spocka ze Star Treku.

Leonard Nimoy, představitel pravého Spocka

Motivací lidí je tak výlučně reputace a prestiž. „Lidé dělají, co jim dává smysl, co je baví. Získávají uznání společnosti třeba itím, že ji vylepšují v menších, drobnějších věcech. Ne každý může být kapitán Enterprise,“ vypráví původem francouzský ekonom, co nás možná již brzy může čekat v praxi.

Kořeny v dnešní ekonomii

Další obrovskou změnou je pak odstranění materiální nouze díky vynálezu takzvaného replikátoru. Přístroje, který umí s prakticky nulovými náklady vytvořit kromě několika vzácných zdrojů a živých organismů téměř cokoliv.

Zcela tak zaniká koncept vzácnosti a ekonomické pojetí trhu se zbožím a službami.

„Zboží se mění na veřejný statek, tedy všem bez omezení dostupnou službu, za kterou se přímo neplatí, jako třeba GPS, rádio nebo vzduch,“ popisuje Saadia, sám investor žijící v Los Angeles na západním pobřeží USA, kde se věnuje nadějným technologickým společnostem.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách

Fakticky se běžné hmotné věci ekonomicky chovají jako dnes informace nebo autorská práva, například články na internetu. Lze je kopírovat donekonečna se zanedbatelnými náklady. Nejde přitom o naprostý výmysl, ale opět dotažení současného vývoje lidstva.

„V podstatě je to koncept, který je zakořeněný hluboko už vdnešní ekonomii. Celá ekonomie Star Treku je pevně zakotvená v současném ekonomickém myšlení, navazuje na vývoj a vědomosti, které máme hlavně za poslední století,“ doplňuje.

FENOMÉN STAR TREK

  • Otcem celé ságy byl americký producent a scenárista Gene Rodenberry. První díl se po řadě peripetií odvysílal 8. září 1966.
  • Seriál vydržel i přes protesty fanoušků na obrazovkách jen tři sezony.
  • Kapitán Kirk a velvyslanec Spock se však vrátili na stříbrném plátně a v televizi je nahradila nová generace.
  • Nedávno se dočkali i kontroverzního restartu ve velkofilmech.

Řada věcí je sice stále vzácných, třeba umění a rukodělná výroba, pro které se otvírá naopak obrovský prostor. Jen na nich není jednoduše cena, za kterou se kupují nebo prodávají.

Zásadní otázkou seriálů i dnešních ekonomů je pak altruismus. „Pojetí spravedlnosti je velké téma pro celou zápletku a chování postav,“ uzavírá Saadia.

Rozhovor s autorem knihy Trekonomics čtěte v magazínu Index LN, který výchází v Lidových novinách v pondělí 12. září!

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...