Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát bude muset zaplatit sedm miliard za starý dluh železnic

Odcházející ministr financí eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odcházející ministr financí eduard Janota. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stát bude muset splatit sedm miliard korun za půjčku, kterou si před sedmi lety vzal státní podnik Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC).

Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na neveřejný materiál o přípravě nového rozpočtu. Sedm miliard je částka, která zbyla po transformaci Českých drah, píše server.

Transformační zákon z roku 2002 vytvořila vláda Miloše Zemana. Zákon předpokládal, že se státní podnik ČD rozdělí na dvě části. Akciová společnost ČD bude nabízet dopravní služby a SŽDC se bude starat o koleje a další infrastrukturu.

Zákon nařídil, že SŽDC převezme dluhy drah ve výši 9,5 miliardy a zároveň jejich "zbytný majetek". Jeho prodejem měla dluhy uhradit. SŽDC ale prodejem získala jen 2,5 miliardy a zbytek si půjčila v roce 2004. "Vláda schválila jako jeden ze zdrojů na uhrazení dluhu právě dluhopisy v hodnotě sedmi miliard korun. Na základě vládního usnesení jsou garantovány státem," řekl serveru mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Půjčku sedm miliard korun i roční úroky 300 milionů nakonec zaplatil stát.

"Dluhopisy mají splatnost právě v roce 2011. O garanci bylo rozhodnuto již před emisí, takže nyní budeme pouze plnit závazky na základě rozhodnutí z té doby," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Pokud by MF převzalo dluh hned v roce 2004, ušetřilo by na úrocích za dluhopisy přes dvě miliardy, upozornil server.

Podle serveru případ ukazuje mechanismus, jak stát skrytě subvencuje firmy.

Podniky se zadluží se státní garancí a vůbec se nepokoušejí půjčené peníze splatit. MF pak garantovanou částku uhradí, aniž se ji snaží od firmy vymáhat. SŽDC přitom dostalo v roce 2008 mimořádnou státní dotaci 12 miliard Kč, ze které mohlo dlužnou částku splatit.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....