Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stát chce dát obcím úplatek za souhlas s jaderným úložištěm

Ekonomika

  10:45
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jak přesvědčit obce, aby kývly na to, že v jejich okolí bude úložiště radioaktivního odpadu z Temelína? Finanční kompenzací ze strany státu za souhlas s výstavbou úložiště. S tímto plánem teď přichází ministerstvo průmyslu.

Jaderná elektrárna Temelín foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SURAO) zatím v Česku předběžně vytipovala šest lokalit, na kterých by hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva mohlo vyrůst. Už jen samotné zařazení na tento seznam vyvolalo tvrdý odpor obyvatel okolních obcí, většinou podpořený referendem.

Teď přichází stát z novým řešením problému. Inspirací se mu stal letitý případ "Temelín".

Před několika lety získal ČEZ od jihočeských zastupitelů podporu s rozšířením Temelína o další dva bloky až výměnou za smlouvu, ve které elektrárenská společnost přislíbila investovat v kraji různou formou čtyři miliardy korun.

"V Temelínu určitě vidíme určitou inspiraci. Finanční kompenzace obcím v okolí případného hlubinného úložiště představují jedno z uvažovaných řešení," potvrdil LN mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Starostové dotčených obcí ale nedávají nové iniciativě ministerstva příliš šancí na úspěch. "Lidé by si to asi vykládali jako příslib pohřebného," řekl LN starosta jihočeského Nadějkova Zdeněk Černý. Prakticky ve všech šesti vybraných lokalitách starostové tvrdí, že už jen samotná zmínka o možném úložišti snižuje ceny pozemků i nemovitostí a odrazuje investory.

SURAO by mělo vybrat jedno místo pro vybudování hlubinného, a tedy i konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva nejpozději do konce roku 2015. Stavba by pak měla začít v roce 2050 a o patnáct let později se počítá se zahájením provozu.

Pokud by se ale státu nepodařilo obce přesvědčit, aby se stavbou souhlasily, neznamená to konec jaderné energetiky v Česku.

Vyhořelé palivo se může další stovky let teoreticky skladovat v povrchových meziskladech a pak překládat do nových neprodyšných nádob. "Podobnou koncepci má například Nizozemsko, které zatím o hlubinném úložišti neuvažuje," řekl LN Jiří Slovák ze SURAO.

Autor: