22. září 2015 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát chce za OKD odškodné šest miliard korun

Důl Karviná společnosti OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná společnosti OKD. | foto: OKDČTK

PRAHA Ministerstvo financí bude po trojici obžalovaných kvůli privatizaci OKD z roku 2004 žádat odškodné ve výši skoro šest miliard korun. Také obžaloba spočítala, že stát při prodeji akcií OKD přišel o 5,73 miliardy korun, uvedlo Právo.

Soud začne kauzu řešit 9. října. Obžalován je znalec a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku.

Jedná se tak o největší odškodné v historii v rámci jednoho trestního řízení. Podle deníku Právo podřízení Andreje Babiše vyčíslili stejnou výši škody (5,73 miliardy) při prodeji poloviny státního podílu OKD firmě Karbon Invest jako protikorupční policie.

„Ano, tato částka sedí. Připojíme se s ní písemně jako poškozená strana k hlavnímu líčení několik dnů před jeho zahájením,“ sdělil serveru Novinky.cz náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Podle informací Novinky.cz právníci a zaměstnanci ministerstva vnitra došli ke stejné výši škody jako policie, jelikož má stát větší šanci, že částka vyčíslená samotnými vyšetřovateli případu na základě podrobného posudku, bude soudem v okamžiku odsouzení podezřelých uznána.

Poškozené je i ministerstvo financí

Ministerstvo financí se připojí k trestnímu řízení proti trojici obžalovaných v souvislosti s privatizací OKD jako poškozený. Bude požadovat škodu, kterou vyčíslil soudní znalec jmenovaný policií ve výši 5,7 miliardy korun. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. O kauze v úterý informoval deník Právo.

„Výše škody se bude shodovat se škodou, k níž došel soudní znalec jmenovaný policií v rámci vyšetřování. Tento krok je dán procesní strategií a je součástí komplexního přístupu ministerstva financí k řešení problematické privatizace OKD. Trestní řízení tak není jediným místem, kde hodlá ministerstvo financí své argumenty uplatnit. Případný odsuzující rozsudek však tyto argumenty ještě posílí,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Soud začne 9. října. Obžalován je znalec a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku. Podle MF se v trestním řízení bude rozhodovat o tom, zda privatizovaný podíl vOKD byl či nebyl prodán pod cenou. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

V souvislosti s privatizací OKD v roce 2004 se už řadu let spekuluje o tom, že stát transakcí přišel o miliardy korun. Prodej zhruba 46 procent akcií OKD skupině Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

Podle loňských informací Mladé fronty Dnes začala privatizaci OKD vyšetřovat v roce 2005 i Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. Stát tak údajně poskytl nedovolenou podporu pro Karbon Invest.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz