26. dubna 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát je na tom špatně, tak přitvrdí finanční kontroly

Daňový systém je v Česku složitý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový systém je v Česku složitý | foto: Shutterstock

PRAHA Vydělávali jste hodně a platili daně? Teď se to může obrátit proti vám. Státu docházejí peníze, a tak se letošní daňové kontroly zaměří na roky, kdy se firmy ještě vezly na vlně prosperity. Úředníci navíc budou letos mnohem přísnější a ve větší míře se zaměří i na ty, kteří jejich pozornosti dosud unikali.

Důvodem je špatná kondice státních financí. Dosavadní snaha finančních úřadů a správy sociálního zabezpečení nezhoršovat situaci firem v době krize se tak částečně vykompenzuje právě tvrdým odhalováním pochybení a nesrovnalostí.

"Hlavní důvod zpřísňování kontrol je zvýšit přísun peněz do státní kasy. Finanční úřad bude nyní klást větší důraz i na aktivity, které v minulosti pod takovým drobnohledem nebyly, a v rámci kontrol se bude zacházet více do hloubky. Zvýšení je znát co do počtu kontrol celkově, tak i jejich četnosti – k jednomu podnikateli mohou přijít úředníci vícekrát," uvedl Miroslav Severa, obchodní ředitel poradenské společnosti ZADA. Ta zastupuje firmy právě při daňových kontrolách.

Podle Severy se letos kontroloři zřejmě zaměří především na předkrizové roky, kdy si firmy s penězi nemusely dělat příliš těžkou hlavu a šance na pochybení byla větší.

Další podrobnosti čtěte v pondělním vydání deníku