6. srpna 2010 20:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát kvůli rolbám zakázal sjezdovky, teď musí zaplatit desítky miliónů

lyžaři, hory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy lyžaři, hory | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA Ministerstvo životního prostředí (MŽP) muselo zaplatit jesenickému podnikateli Josefu Figurovi 37 milionů korun jako odškodění za to, že úředníci na několik sezon zakázali provoz jeho sjezdovek na Pradědu. Podnikatel ministerstvo zažaloval a spor po letech vyhrál. MŽP zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Informovala o tom televize Nova. Ministerstvo chtělo před devíti lety sjezdové lyžování v okolí Pradědu úplně zrušit, protože rolby prý ničí přírodu. Jednu sjezdovku proto zrušilo a dvě další zkrátilo. Figura odmítl to, že by lyžování ničilo přírodu, a začal se s ministerstvem soudit. Úředníci po několika sezonách své rozhodnutí přehodnotili, spor o ušlý zisk ale pokračoval dál a podnikatel jej vyhrál.

"Ministerstvo životního prostředí způsobilo škodu při výkonu veřejné moci, a to nesprávným úředním postupem," řekla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.


"Rozsudek je pravomocný, tak jsme byli povinni tuto částku uhradit," uvedl Tomáš Vrbík z MŽP. Figura se k případu odmítl vyjádřit. Případ podle něj ještě není ukončený, protože ministerstvo se chce dovolat změny rozsudku u Nejvyššího soudu.

ČTK