Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
23. ledna 2012 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát má další bič na solární barony: recyklaci

Solárně-teplovodní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárně-teplovodní elektrárna | foto: Eva Hníková / archiv

PRAHA Zbytečnost, msta za solární boom z minulých let, nebo dokonce výsledek lobbování firem z oboru recyklace elektroodpadu. Tak majitelé solárních elektráren hovoří o povinném výkupu dožitých fotovoltaických panelů.

Navzdory úsilí solárního byznysu zůstala státem nařízená likvidace vysloužilých zařízení v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Nic na tom nezměnily ani úpravy, které před dvěma týdny v zákoně provedli senátoři.

Všichni provozovatelé solárních elektráren tak budou muset za dva roky začít tvořit finanční rezervu na vázaném bankovním účtu. Z této rezervy se bude financovat odstranění a recyklace dožitých panelů. Firmy z oboru však namítají, že je to úplně zbytečné.

Z čeho se skládají solární panely?

Z čeho se skládají solární panely?Naprostá většina solárních panelů v Česku totiž žádné nebezpečné látky neobsahuje. „Již dnes lze předpokládat, že zisk z prodeje surovin s rezervou pokryje náklady na likvidaci ostatních druhotně nevyužitelných odpadů,“ říká Miroslav Tvrzník, předseda představenstva firmy REN Power CZ, která patří mezi největší vlastníky solárních elektráren v Česku.

Povinná recyklace tak prý pouze přihraje skvělý byznys firmám, které budou staré panely likvidovat, a také bankám, u nichž mají vlastníci elektráren ukládat finanční rezervu. Jiné evropské státy nic takového nepožadují. „Toto řešení, které je v rámci Evropy naprosto unikátní, budí podezření, že se jedná o výsledek lobbistických tlaků,“ říká k tomu Frank Schulte, generální sekretář solární asociace IPVIC.

Po masivních investicích let 2009 a 2010 se dnes na českém území nachází okolo deseti milionů solárních panelů o celkové hmotnosti zhruba 175 tisíc tun. Konstrukce, kabeláž a další zařízení představují dalších 400 tisíc tun materiálu. Solární panely jsou vyrobeny z křemíku, železa, hliníku, mědi a skla a lze předpokládat, že hodnota těchto materiálů bude za dvě desetiletí vyšší než dnes. 


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.