30. července 2009 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát nemusí prodávat dluhopisy přes banky. Využije RM-systém a poštu

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil ministerstvu financí prodej státních dluhopisů občanům. Zároveň úřad konstatoval, že přes Středisko cenných papírů a prodej přes pošty RM-Systém je v souladu se zákonem.

Ministr financí Eduard Janota, který požádal o vyjádření antimonopolní úřad zhruba před týdnem, se obával reakce bank, které pravděpodobně v prodeji státních dluhopisů nebudou hrát žádnou úlohu. Informoval o tom dnes server iHNed.cz.

"Banky jsou na prodej a distribuci nejlépe vybaveny. Při vydání a obchodování dluhopisů za tržních podmínek není důvod hledat jiné cesty mimo banky. Pokud tomu tak je, tak to zavání netržním řešením, což může pouze vytvořit pokřivení na trhu v cenotvorbě dluhopisů, pohybu úrokových sazeb a oceňování rizika," řekl podle serveru šéf České bankovní asociace a UniCredit Bank Jiří Kunert.

Janota: Je to nejlevnější řešení

Zájem o dluhopisy

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio by si státní dluhopisy koupila zhruba osmina obyvatel země, a to 13 procent.

Více než čtyři pětiny Čechů, přesně 82 procent, zájem o zakoupení státních dluhopisů nemají.

Podle Janoty je ale prodej přes Středisko cenných papírů nejjednodušší a nejlevnější řešení. Pracovní skupina nyní připraví konkrétní parametry dluhopisů, například úrokovou sazbu, způsob jejího stanovení a cenu za jeden kus. Podle ministra je stále reálné, že se první emise prodá nejpozději v listopadu.

Státní cenné papíry pro drobné klienty by měly být jedním z dalších zdrojů, jak získat peníze pro státní rozpočet. Janota již dříve uvedl, že plánuje vydání maximálně dvou emisí ročně. Úrokovou sazbu cenných papírů zatím neuvedl.

ČTK, Lidovky.cz