17. března 2010 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát poslal 80 milionů na Hadamczikův aquapark, radní tam chodí zdarma

Alois Hadamczik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik | foto: ČTK

PRAHA/KRAVAŘE Hokejový trenér Alois Hadamczik to umí nejen s hokejisty, ale i s politiky. Díky dobrým kontaktům totiž získal od státu příspěvky v celkové výši 80 milionů korun na stavbu aquaparku v Kravařích na Opavsku. S místní radnicí si navíc vyjednal skvělé podmínky. Pokud bude bazén prodělečný, ztrátu uhradí město, v opačném případě půjde výdělek do kapsy Hadamczikovi.

Upozornil na to deník Hospodářské noviny. Mezi roky 2005 až 2007 do Kravař od ministerstva financí doputovalo 80 milionů korun na společný projekt Buly Arény Hadamczika a místních radních. Postaral se o to bývalý poslanec ČSSD Michal Kraus. Všechny peníze šly do stavby aquaparku, který sousedí s Hadamczikovým sportovním centrem a hotelem. Další miliony přidalo město. Za odměnu mají podle zjištění místních novinářů radní do bazénu vstup zdarma.

"Odpovím vám tak, že aquapark samozřejmě využíváme. A za jakých podmínek, to je už věcí každého z nás," řekl starosta Kravař Andreas Hahn. Zároveň potvrdil, že aquaparku se daří. "Šlape výborně, rozhodně není prodělečný," řekl. Konkrétní čísla ale neukázal. Jak si výdělek dělí, neprozradil. "Zatím je pouze ústní domluva, že zisky použijeme na rozšíření," řekl jen.

Aquapark Kravaře

Hadamczik to odmítl komentovat. "Já se živím hokejem a mám nyní vrchol své kariéry, takže se tímto nebudu rozptylovat. Jděte se podívat, jak tam chodí děti a komu ten areál slouží," řekl Hadamczik, který je zároveň kravařským místostarostou.

Ani exposlanec Kraus, který je nyní na třetím místě liberecké kandidátky, se k podivným dotacím vyjádřit nechtěl. "Tón vašich otázek se mi vůbec nelíbí a jen moje odvěká vstřícnost mi umožňuje s vámi dále komunikovat," odpověděl v textové zprávě. Kraus zmizel z politického výslunní poté, co ho začala vyšetřovat policie kvůli praní špinavých peněz v Ghaně.

Státní miliony na golfové hřiště
Hadamczikův případ přitom není ojedinělý. Díky proslulému "porcování medvěda" putovalo ze státní kasy například 9 milionů na golfový areál v Dříteči, 7,5 milionů na fotbalový klub v areálu Živanice nebo 7 milionů na tenisové centrum v Prostějově. Rozdělování dotací je přitom sporné. Nikdo totiž neposuzuje, jestli jsou dané projekty v regionu skutečně potřebné, žádné výběrové řízení se nekoná.

hsHelena Stinglová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...