Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát poslal 80 milionů na Hadamczikův aquapark, radní tam chodí zdarma

Alois Hadamczik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik | foto: ČTK

PRAHA/KRAVAŘE Hokejový trenér Alois Hadamczik to umí nejen s hokejisty, ale i s politiky. Díky dobrým kontaktům totiž získal od státu příspěvky v celkové výši 80 milionů korun na stavbu aquaparku v Kravařích na Opavsku. S místní radnicí si navíc vyjednal skvělé podmínky. Pokud bude bazén prodělečný, ztrátu uhradí město, v opačném případě půjde výdělek do kapsy Hadamczikovi.

Upozornil na to deník Hospodářské noviny. Mezi roky 2005 až 2007 do Kravař od ministerstva financí doputovalo 80 milionů korun na společný projekt Buly Arény Hadamczika a místních radních. Postaral se o to bývalý poslanec ČSSD Michal Kraus. Všechny peníze šly do stavby aquaparku, který sousedí s Hadamczikovým sportovním centrem a hotelem. Další miliony přidalo město. Za odměnu mají podle zjištění místních novinářů radní do bazénu vstup zdarma.

"Odpovím vám tak, že aquapark samozřejmě využíváme. A za jakých podmínek, to je už věcí každého z nás," řekl starosta Kravař Andreas Hahn. Zároveň potvrdil, že aquaparku se daří. "Šlape výborně, rozhodně není prodělečný," řekl. Konkrétní čísla ale neukázal. Jak si výdělek dělí, neprozradil. "Zatím je pouze ústní domluva, že zisky použijeme na rozšíření," řekl jen.

Aquapark Kravaře

Hadamczik to odmítl komentovat. "Já se živím hokejem a mám nyní vrchol své kariéry, takže se tímto nebudu rozptylovat. Jděte se podívat, jak tam chodí děti a komu ten areál slouží," řekl Hadamczik, který je zároveň kravařským místostarostou.

Ani exposlanec Kraus, který je nyní na třetím místě liberecké kandidátky, se k podivným dotacím vyjádřit nechtěl. "Tón vašich otázek se mi vůbec nelíbí a jen moje odvěká vstřícnost mi umožňuje s vámi dále komunikovat," odpověděl v textové zprávě. Kraus zmizel z politického výslunní poté, co ho začala vyšetřovat policie kvůli praní špinavých peněz v Ghaně.

Státní miliony na golfové hřiště
Hadamczikův případ přitom není ojedinělý. Díky proslulému "porcování medvěda" putovalo ze státní kasy například 9 milionů na golfový areál v Dříteči, 7,5 milionů na fotbalový klub v areálu Živanice nebo 7 milionů na tenisové centrum v Prostějově. Rozdělování dotací je přitom sporné. Nikdo totiž neposuzuje, jestli jsou dané projekty v regionu skutečně potřebné, žádné výběrové řízení se nekoná.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
LEVEL 4 SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz