29. září 2010 15:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát přidá důchodcům 371 korun, méně už to podle zákona ani nešlo

Důchody se zvýší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchody se zvýší | foto: Shutterstock

PRAHA Po roční pauze příští rok opět porostou penze. Průměrný důchod se od ledna zvýší o 371 korun měsíčně na 10.494 korun. Tedy o 3,66 procenta. Dnes valorizaci schválila vláda, rozhodla se pro minimální navýšení vyžadované zákonem. Zvýší se i vyměřovací základ. O schválených změnách v důchodech novináře informoval premiér Petr Nečas.

Naposled se penze zvyšovaly v lednu 2009. Ministerstvo navrhlo zvýšit základní výměru důchodu o 60 korun na 2230 korun. Procentní výměra by se zvýší o 3,9 procenta. Penze by se tak celkem měly navýšit o 3,6 procenta a průměrný důchod by měl činit 10 494 korun. Takováto valorizace důchodů přijde státní pokladnu na zhruba 12,9 miliardy.

Grafika - důchody 1

Od roku 1990 byl letošní rok teprve druhým, ve kterém se penze nenavyšovaly. Důvodem je, že inflace v období srpen 2008 až červenec 2009 činila pouze 0,9 procenta a nedosáhla dvouprocentního limitu pro povinnou valorizaci. V období srpen 2008 až červenec 2010 již inflace činila 2,2 procenta, a stát tak má povinnost penze navýšit.

Penze se však navyšují pouze o nejmenší možnou částku. "Vzhledem k nutnosti stabilizovat veřejné finance je však účelné stanovit zvýšení důchodů pouze na zákonem stanoveném minimu a tím přispět k omezení růstu mandatorních výdajů v souladu s ostatními úspornými kroky vlády," píše v důvodové zprávě ministerstvo.

Tak malé navýšení kritizuje nejen sociální demokracie, ale i Rada seniorů České republiky. Ta navrhovala navýšení základní výměry penzí o 110 korun a procentní výměru o 6,6 procenta. Důchody by se tak podle jejich návrhu zvýšily v průměru o 638 korun. Takové navýšení by si ze státní pokladny vyžádalo dalších 9 miliard korun.

Grafika - důchody 2
"Návrh Rady seniorů více odpovídá realitě. Navýšení navrhované vládou je podle mého názoru malé a nestačí na to, aby se udržela životní úroveň důchodců," řekl Milan Štěch, senátor za sociální demokracii. Podle něj totiž penzisty v následujícím období čekají zvýšené náklady zejména na zdražující se energie a léky.

Vláda projednávala také navýšení příspěvku k důchodům u účastníků odboje vedeného za osvobození Československa, některým pozůstalým po nich a lidem perzekuovaným po roce 1948. Ten by se měl zvýšit o 3,9 procenta.

Výše příspěvku se řídí podle délky odboje či věznění. U účastníků odboje se pohybuje ve výši 50 korun za každý měsíc odbojové činnosti, minimálně však činí 200 korun. U politických vězňů z období po převzetí moci komunistickou stranou se pak pohybuje na 50 korunách za každý měsíc vězení. Příplatky k důchodům v současnosti pobírá 23 tisíc lidí. Celkové náklady na jejich navýšení dosáhnou z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí zhruba 17 milionů korun.

Pavla Kozáková, Lidovky.cz

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.