6. dubna 2009 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát přišel kvůli chybě dozoru o dvě miliardy

Za léky dá české zdravotnictví o dvě miliardy korun víc, než by muselo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za léky dá české zdravotnictví o dvě miliardy korun víc, než by muselo. | foto: Shutterstock

PRAHA Za léky dá české zdravotnictví o dvě miliardy korun víc, než by muselo. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž nedodržel zákon, který mu ukládá každý rok přezkoumat ceny všech léků na trhu a opravit úhrady, které na ně platí pojišťovny. To však úřad loni neudělal a z veřejných peněz šlo tak na léky více peněz než bylo nutné.

S informací dnes přišel server Aktuálně.cz

"Je fakt, že SÚKL loni neprovedl revizi u devadesáti procent léků," potvrdila serveru Renata Horká z České asociace farmaceutických firem.

Jedinými dvěma skupinami léků, kterými se podle ní SÚKL zabýval, byly léky na srdce a vysoký tlak a léky na psychiku. Zdravotní péče se tak podle ní obrovsky prodraží.

Podle mluvčí úřadu Veroniky Petlákové to ale SÚKL neudělal z toho důvodu, že neměl žádné podklady z minulých let. Systém je totiž poměrně nový, začal platit teprve v lednu loňského roku.

Se vstupem nových léků na český trh stopá konkurence a zároveň klesá jejich cena. Zároveň by však také měla klesat částka, kterou je stát za lék ochotný zaplatit z veřejného pojištění.

Například u léku na vysoký krevní tlak Tanatril SÚKL zasáhl a pojišťovny mohou za tento lék zaplatit o 43 procent méně, což je ročně pokles o několik set milionů korun.

V mnoha dalších případech ale změnit úhradu nestihl. Česko tak platí za léky víc, než by mohlo. Statistiky společnosti Infopharm dokládají, že Česko utratí čtvrtinu peněz z balíku na zdravotnictví právě za léky. V Německu je to zhruba 16 procent, v Británii asi 15 procent.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?