18. srpna 2009 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát přispěje na sociální bydlení půl milionu na byt

Panelový dům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelový dům | foto: Shutterstock

PRAHA Stavitelé sociálních nájemních bytů budou moci získat ze Státního fondu rozvoje bydlení dotaci až půl milionu korun na jeden byt. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj. Podporu výstavby sociálního bydlení schválila vláda v pondělí.

Dotace bude poskytována nejen na zcela novou výstavbu, ale i na změnu existujících staveb. Ta je v mnoha případech finančně méně nákladná. V takovém případě bude horním limitem dotace 420.000 korun. Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 procent celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.

Dotace jsou určené právnickým a fyzickým osobám ke krytí části nákladů na výstavbu podporovaných sociálních nájemních bytů. "Cílem je podporovat výstavbu finančně dostupných nájemních bytů pro osoby s nízkými příjmy, případně s dalšími handicapy, které si nejsou schopny pořídit nebo udržet bydlení v tržním sektoru," uvedlo MMR.

Podmínkou pro přidělení dotací je, že nájemní sociální byty budou sloužit osobám z cílové skupiny alespoň po dobu deseti let v období 15 let od dokončení stavby. Po uplynutí této doby bude možné byty nabídnout na trhu za smluvní nájemné či je přeměnit na vlastnické bydlení.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč