Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. února 2017 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát prodal bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy. Za obří dům dostane 355 milionů

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. | foto: ÚZSVM

PRAHA Majetkový úřad státu prodal v dražbě historický dům blízko hlavního nádraží v Praze za 355 milionů korun firmě I.J.O. Prague Investments. Jde o bývalé sídlo Tuzexu či různých úřadů. Vyvolávací cena byla 299 milionů.

Šlo už o třetí kolo dražby, kterou pořádal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). V předchozích pokusech nepřišla na rozlehlý dům s pěti podlažími v atraktivní lokalitě centra Prahy žádná relevantní nabídka.

Do výběrového řízení přišly tři nabídky, z nichž nejvyšší činila 299,3 milionu korun, tedy o 300 tisíc vyšší, než byla minimální cena. V následné aukci, které se zúčastnili všichni tři zájemci, padlo 100 příhozů.

V prvním kole byla cena 390 milionů, ve druhém klesla na 351 milionů. Jde o zatím největší prodej roku, který ÚZSVM uskutečnil. A druhý největší v historii ÚZSVM. Dosud nejvíce peněz - 790 milionů - vytěžil úřad z dražby komplexu budov na pražském náměstí Republiky v roce 2015.

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze.
Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny v centru Prahy (na snímku...

Objekt z roku 1841, který se nachází na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny. Původně se jednalo o pobočku Stavovského divadla, scéna však nebyla příliš úspěšná. Dům později koupil stát, který ho využíval například jako zastavárnu, aukční halu nebo půjčovnu. Sloužil také jako sklad Tuzexu či sídlo nejrůznějších podniků. Naposledy tamní kanceláře využíval Úřad průmyslového vlastnictví.

DIVADLO, TUZEX, ZASTAVÁRNA

  • Budova na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny vznikla na popud tehdejšího ředitele Stavovského divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela.
  • Zahajovací reduta se konala 24. ledna 1841. Sál měl rozměry 29x19 m, hlediště mělo 19 lóží a 2 galerie. Kapacita byla 232 sedících a 700 stojících diváků. Divadlo nebylo příliš navštěvováno, kvalita jeho produkcí klesala. Poslední představení se konalo 2. dubna 1846.
  • Následně budovu koupil stát, který ji přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.
  • V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu.
  • Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví.

Jako nepotřebný jej nyní prodal majetkový úřad ÚZSVM. Na starosti má podobné případy, kdy domy či jiný majetek nechce žádné město, obec nebo státní instituce. Spravuje i věci či nemovitosti soukromých vlastníků, kteří umřou bez dědiců nebo propadnou státu po pachatelích trestných činů.

Rozsáhlý objekt bude vyžadovat značné investice, navíc se nachází v památkové rezervaci, což může investorské záměry komplikovat.

„Na druhou stranu jde o jeden z posledních volných objektů v centru Prahy. Poměrně ojedinělá je i možnost zřízení vlastního parkoviště,“ popsal mluvčí majetkového úřadu Radek Ležatka. Ve vnitrobloku se nachází parcela o výměře 699 metrů čtverečních, která by mohla po úpravách sloužit právě jako parkoviště. To je ve středu hlavního města velká výhoda.

Jediný srovnatelný prodej majetkového úřadu v tomto roce byla neúspěšná aukce pražské barokní perly Invalidovny. Za ni chtěl stát bezmála 638 milionů. Nepřišla ale žádná nabídka, další osud Invalidovny se v současné době řeší. Jisté je, že její komerční využití by bylo velmi obtížné.

mipMichal Pavec
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

J. Nový Chceš bony? 15:10 1.2.2017

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!