Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát prodává 'masážní salon' ve Zlíně. Exmajitelka sedí za kuplířství

Stát prodává dům ve zlínské čtvrti Jižní Svahy, kde se v minulosti nacházel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát prodává dům ve zlínské čtvrti Jižní Svahy, kde se v minulosti nacházel... | foto: Koláž ÚZSVM a Daniel Glück/Mafra

Ve sklepě se tísní staré rošty, krabice i zahradní židle. Kdo si dům koupí, může s harampádím naložit podle svého. Ještě před čtyřmi lety byla dvoupatrová stavba hezky uklizená, oficiálně v ní sídlil masážní salon, který ovšem zakrýval docela jiné podnikání. Nyní si můžou zájemci dům s pestrou historií koupit od státu.

Už několik let je opuštěný. Jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková dostala v roce 2012 šestiletý trest za kuplířství, obchodování s lidmi a ohrožování mravní výchovy mládeže. Masáže byly totiž spíše erotického než zdravotního rázu, a některým dívkám bylo teprve šestnáct let.

Dům ve zlínské čtvrti Jižní Svahy, nacházející se dva a půl kilometru od centra města, propadl po odsouzení bordelmamá českému státu. Jeho úředníci jej nabízejí za bezmála tři miliony korun i s pozemkem. Pokud bude zájemců více, rozhodne o kupci nejvyšší podaná cena.

Není to první erotický podnik, který nenápadný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí. „Nedávno se nám podařilo ve výběrovém řízení prodat bývalý veřejný dům v Rozvadově, a to za částku čtrnáct milionů korun, což považujeme za výrazný úspěch,“ popisuje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Majitel nevěstince, bývalý vojenský prokurátor, dostal za kuplířství tři a půl roku a i jeho (veřejný) dům propadl státu.

Nejčastější příčinou, proč se dostávají nemovitosti do „realitní nabídky“ státu, jsou úmrtí osob bez dědiců. Kromě domů, bytů a pozemků si lidé můžou od státu na speciálních webových stránkách koupit třeba hrob nebo si osvojit opuštěná zvířata.

Dobrá cena, chválí makléř

Bývalý Svět masáží, jak se zlínský podnik jmenoval, může být atraktivní pro milovníky budov s příběhem, byť možná trochu bizarním. Veřejný dům se tam nacházel od jara 2006 a za téměř pět let se v jeho službách vystřídalo podle soudu 38 žen, minimálně čtyři byly tehdy mladistvé.

SVĚT MASÁŽÍ

 • Podnik ve zlínském rodinném domku se jmenoval Svět masáží, ale šlo o regulérní veřejný dům.
 • Erotické služby nabízel mezi lety 2006 a 2011. V podniku se vystřídalo 38 „masérek“, minimálně čtyři byly mladistvé.
 • Majitelka Hana Křeháčková se u soudu bránila tím, že si neuvědomovala, že by činila něco nezákonného.
 • Za kuplířství, obchodování s lidmi a ohrožování mravní výchovy mládeže dostala v roce šest let.
 • Kromě vězení ji soud potrestal také milionovou pokutou a šestiletým zákazem podnikáním v masážních a regeneračních službách.
 • Křeháčková také přišla o dům a mobilní telefony, s nimiž se domlouvala s dívkami.

Pokud by zájemce o budovu, která dříve sloužila jako běžný rodinný dům, díval na nákup čistě střízlivým pohledem, viděl by udržovanou fasádu, ale i to, že budova za léta osiření dosti zchátrala, mimo jiné i vlivem několika vloupání.

Nachází se v ní čtyři pokoje, garáž, sklep, dvě koupelny i recepce.

Realitní makléř Radek Šmída chválí státní úřad za to, že se budovu snaží prodat za tržní cenu (2,97 milionu korun). Podle něj není třeba lákat na podstřelenou nabídku.

„O rodinné domy ve velkých městech je nyní velká poptávka. Pokud technická prohlídka nezjistí zásadní stavební vady, tak i přes nutné investice po škodách v interiéru by o tento dům měl být dostatečný zájem. Typickým kupcem tohoto typu nemovitosti je rozrůstající se rodina, která bydlí v centru města a hledá více prostoru a klidnější zázemí,“ glosuje Šmída.

Lituje pouze toho, že na státní web se nedostane takové množství potenciálních kupců jako na komerční realitní stránky.

Stát prodává rodinný dům ve Zlíně, kde jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková...
Stát prodává rodinný dům ve Zlíně, kde jeho bývalá majitelka Hana Křeháčková...

Budoucí majitel domu se bude muset mimo jiné vypořádat s výše zmíněným nánosem harampádí. Majetkoprávní poměry těchto téměř bezcenných věcí jsou velmi zajímavé - nelze je jen tak vyhodit.

Vše muselo mít podle zákon přesný jízdní řád.

„Obrátili jsme na odsouzenou původní majitelku, která nám zaslala písemné vyjádření, že se veškerého movitého majetku uvnitř budovy vzdává. Dle tehdejší zákonné povinnosti jsme ho museli jako nález věci nahlásit městu Zlín, které však o něj neprojevilo zájem. Věci jsou stále uvnitř prodávaného objektu a pokud jej někdo koupí, bude mu předložen soupis všech movitých věcí a je jen na něm, jak s majetkem naloží,“ popisuje mluvčí ÚZSVM Ležatka.

PRODÁVÁ STÁT

 • ÚZSVM se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
 • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.
 • Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
 • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
 • Majetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.
 • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...