Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát prodává za 45 milionů jeden z posledních volných pozemků v centru Prahy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na... | foto: ÚZSVM

PRAHA V samém centru Prahy je k mání jedna z mála dosud nezastavěných ploch. Prostorově netypický pozemek na náměstí Republiky není parcelou pro velké kancelářské centrum, ale i tak je jeho poloha nesmírně lukrativní. Prodává ho stát a žádá si za něj minimálně 45 milionů korun.

Pozemek o výměře 926 metrů čtverečních leží v sousedství byznys centra Stará celnice na náměstí Republiky. Jeho tvar je specifický, vychází ze dvou částí, které od sebe odděluje zeď. Stát jej nabízí od 7. ledna za 45 milionů.

V novém seznamu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jde vůbec o nejdražší položku.

CO JE ÚZSVM?

  • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
  • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.

První část pozemku je úzká a dlouhá a kopíruje spojovací cestu mezi ulicí V Celnici a otevřeným prostranstvím u centra Stará celnice a budovou č.p. 1036 v ulici Hybernská. Postavit něco v této části pozemku je podle majetkového úřadu nemožné či velmi obtížné.

To druhá část pozemku je pro potenciálního kupce o poznání zajímavější. Jedná se o již zmíněné otevřené prostranství. Jde o živou část města s obchody kancelářemi i vytíženou stanicí metra.

„Aktuální využití pozemku je pro parkování, zásobování obchodů v budově Staré celnice, umístění odpadových nádob či strojovny klimatizačních jednotek Stará Celnice. Zastavitelnost druhé části pozemku se jeví jako reálnější, avšak s ohledem na blízkost a celkovou zastavitelnost území i tady bude poměrně problematická nová zástavba,“ uvádí státní úřad na svém webu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na...
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na...

Nabídky na koupi pozemku na náměstí Republiky je možné podávat do 9. února. Lidé z majetkového úřadu v tuto chvíli nesmějí říct, kolik se jich zatím sešlo a kolik peněz v nich zájemci nabízejí (minimální cena je 45 milionů korun). Nicméně podle úředníků je obvyklé, že nabídky začínají zpravidla přicházet až na samém konci termínu pro podání.

„V současnosti jde o výběrové řízení s nejvyšší ‚vyvolávací‘ cenou. Je to dáno zejména velmi lukrativní polohou. Je to první podobný prodej v tomto roce. Během něj ale očekáváme i výběrová řízení s podstatně vyšší cenou, například na Invalidovnu (rozsáhlý barokní areál v pražském Karlíně – pozn. red.),“ podotýká mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

REKORDNÍ ROK

  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
  • Nejvýznamnější složku příjmů úřadu tvořily peníze z prodeje budov, které loni činily 1,043 miliardy korun.
  • Nejvíce k tomu přispěl prodej areálu na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun.

I nyní však lze v realitní sekci úřadu najít zajímavé objekty. Od začátku roku se v registru objevila například budova bývalého okresního úřadu ve Vyškově za více než 20 milionů korun. Lidé či firmy si můžou koupit také třípodlažní objekt někdejšího celního úřadu v Českém Krumlově, který se nachází v blízkosti řeky Vltavy, pod sídlištěm Plešivec. K mání je za necelých osm milionů.

V případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může úřad přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny).

Tato praxe funguje od poloviny loňského roku a úřad si od ní slibuje vyšší příjmy z prodejů – v řádu milionů korun ročně.

CO JDE DO NABÍDKY

  • Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • Majetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.

zdroj: ÚZSVM

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Pronájem, Byty 2+1, 102m2 - Nový Bydžov
Pronájem, Byty 2+1, 102m2 - Nový Bydžov

Dukelská třída, Nový Bydžov, okres Hradec Králové
10 000 Kč/měsíc