19. srpna 2009 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát prý přišel privatizací vodáren o miliardy korun a dotace z Unie

Veřejný sektor přišel privatizací vodáren o zisky ve výši až devíti miliard korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veřejný sektor přišel privatizací vodáren o zisky ve výši až devíti miliard korun. | foto: Shutterstock

PRAHA Veřejný sektor přišel privatizací vodáren o zisky ve výši až devíti miliard korun. Tvrdí to alespoň Transparency International (TIC), která dnes zveřejnila studii o privatizaci vodárenských společností v České republice.

Veřejný sektor přichází následkem privatizace ziskové části vodohospodářských společností o značné prostředky, které mohly být použity k financování potřebné obnovy vodárenské infrastruktury. Současné nastavení smluv se soukromými provozovateli navíc městům a obcím komplikuje přístup k dotacím z Evropské unie, uvádí TIC.

Podle vedoucí projektu Elišky Císařové by privatizace vodního hospodářství v Česku dávala smysl, pokud by veřejný sektor získal výnosy, lepší služby a nižší zainteresovanost na financování investic do infrastruktury. "Bohužel z příkladů popsaných v naší studii vyplývá, že zatím dochází spíše ke zprivatizování zisků a zestátnění nákladů," uvedla.

Dlouhodobé smlouvy jsou pro stát nastaveny nevýhodně

Zveřejněná studie TIC na příkladech privatizace v Praze, na Ostravsku, ve Zlíně a v Kroměříži ilustruje, za jakých okolností dochází k neprůhlednému nastavení vlastnických práv a dlouhodobých provozovatelských smluv. Dále odhaduje objem financí, o které veřejný sektor ztrátou ziskové části vodohospodářských společností přichází.

Velký problém podle TIC představují provozní smlouvy mezi vlastníky a provozovateli infrastruktury. Kontrakty jsou často nastaveny dlouhodobě (až na 25 let), přičemž prý znevýhodňují veřejného vlastníka infrastruktury. Nejsou transparentní z hlediska stanovení cen a zisku a nemotivují soukromé provozovatele zvyšovat efektivnost.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz