31. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát rozdá obcím miliardy, ale hned si je půjčí zpět

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Stát přišel na zvláštní způsob, jak rychle získat finance pro své potřeby. Rozdělí mezi obce peníze z daní a pak si je hned půjčí. Aby nápad ministerstva financí hladce fungoval, musí si všechny obce založit účty u České národní banky.

A jen na tyto účty – ne do komerčních bank jako dosud – bude stát ročně posílat 200 miliard z daní, které patří obcím a krajům.

To je obsah změny, kterou z podnětu ministerstva financí do projednávaného zákona o státní pokladně dodal šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS).

"Ministerstvo počítá s tím, že soustředěné prostředky bude možno využít ke krátkodobému financování výpůjčních potřeb," vysvětlil Jakub Haas z ministerstva financí.

Zákon o státní pokladně

Podle Suchánkova návrhu musí mít nově každá obec, každý kraj či vysoká škola zřízený daňový účet u ČNB. Bude jich sedm tisíc. "Chceme tak snížit náklady státu na obsluhu státního dluhu," uvedl poslanec Suchánek.

Starostům obcí se nápad nelíbí. Na své komerční účty budou muset peníze z ČNB převádět a za to mají platit.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.