13. května 2014 17:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát ruší megatendr na 1000 tun mraženého masa

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Správa státních hmotných rezerv se rozhodla zrušit obří tendr na tisíc tun mraženého masa, jehož cena se odhadovala na částku bezmála sto milionů korun. Důvodem jsou kromě jiného komplikace spojené s tím, že jeden z uchazečů, firma Animalco, podal stížnost k antimonopolnímu úřadu.

"Na základě posouzení hodnotící komise zaslala Správa společnosti Animalco, Frost Logistic a společnosti HOPI rozhodnutí o vyloučení ze zadávacího řízení z důvodu nesplnění kvalifikačních požadavků zadávací dokumentace," sdělila další důvod chystaného zrušení tendru mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Karin Mikolajková.

Pokud by tři firmy byly vyloučeny, zůstal by jen jediný uchazeč - Mrazírna Plzeň Dýšina. "Po uplynutí zákonné lhůty na odvolání budeme z důvodu jediného uchazeče postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a veřejnou zakázku na pořízení 1000 tun masa zmrazeného neprodleně zrušíme," dodává Mikolajková. 

Problém, na který si u ÚOHS stěžovala firma Animalco, se podle informací LN týkal toho, že SSHR požadovala nejen dodání masa, ale také uskladnění ve vlastních skladech na dobu čtyř let a pravidelnou obměnu. Právě podmínka vlastních skladů je komplikovaná, protože řada firem tuto službu outsourcuje. V novém tendru na maso by mělo stačit, že uchazeč doloží, že má 

na požadovanou dobu skladování zajištěno. Zakázka před časem vzbudila velké kontroverze. Firma Animalco, která se uchází o zakázku, totiž ze 70 procent patří Agrofertu, tedy akciové společnosti vlastněné současným ministrem financí Andrejem Babišem. Ministr tak byl několikrát nařčen z hrozícího střetu zájmů.

Jiří Táborský

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.