18. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát šetří, miliardy za benzin si ale neuhlídá

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Koupě levnějšího benzinu motoristu patrně zahřeje u srdce, stát přitom ale možná přichází o nezaplacenou DPH či spotřební daň. Od dubna sice v Česku funguje institut tzv. ručení za nezaplacenou daň, ten však podle expertů velkým daňovým únikům při prodeji pohonných hmot zcela nezabránil.

Státu tak dál unikají miliardy. Podvody probíhají obvykle tak, že podnikavci založí firmu, jejímž prostřednictvím nakoupí benzin a naftu, obvykle v Rakousku. Mezitím plošně osloví majitele menších čerpacích stanic v Česku a nabídnou jim lákavou cenu.

Taková firma funguje měsíc nebo dva. Jakmile nastane čas pro úhradu daně, podvodníci převedou zisky do daňového ráje a firmu pošlou do likvidace.

ROZHOVOR S ŠÉFEM DAŇOVÉ SPRÁVY

Nabídky od takových překupníků dostávají i velké prodejní řetězce, ty se ale dušují, že je neakceptují.

"Kdybych to udělal, tak by Benzina mohla prodávat pohonné hmoty o dvě koruny levněji. Ale pak by se všichni ptali, proč státu chybí v rozpočtu dalších sedm miliard korun," tvrdí generální ředitel Benziny Martin Durčák.


Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE PRAHA - I PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč