Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát ušetří miliony za nouzové zásoby másla. Smlouva se 44 dodatky skončila

Máslo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Za péči o 426 tun strategické zásoby másla zaplatí stát o několik milionů méně než v minulosti. Kvůli smlouvě s předchozím dodavatelem se dokonce čeští správci rezerv obrátili na policii. Nynější kontrakt údajně nevzbuzuje tolik pochyb a podléhá jednoduššímu systému pro nové zakázky.

Do konce roku 2014 zajišťovala ochranu a obměnu máselných zásob společnost Milcom Servis. Smlouva trvala od roku 1993 a měla 44 dodatků. Správě státních hmotných rezerv (SSHR) se nelíbilo zejména prodlužování smlouvy po roce bez výběrového řízení, k němuž docházelo od roku 2009.

A také skutečnost, že za máslo platila více, než pak dostala ve chvíli, kdy si od ní dodavatel potraviny při takzvané obměně zase zpět odkupoval.

Lidovky.cz zjistily, že aktuální kontrakt s ostravskou firmou Undercliff (vítěz výběrového řízení) je pro stát výhodnější. Za tři roky jí zaplatí 7,8 milionu korun. Pro srovnání: za roky 2012, 2013 a 2014 stálo skladování másla u předchozího dodavatele 10,5 milionu korun.

„U smlouvy na ochraňování másla se nám podařilo ušetřit přes dva a půl milionu korun. U všech nových soutěží, které jsem na SSHR nechal vypsat, je cena za obměnu potravin už započítána v celkové ceně zakázky, což je mnohem transparentnější a nedává to žádný prostor pro nějaké dodatečné spekulace,“ popsal šéf správy rezerv Pavel Švagr.

Už jen jedna cena

Dříve dostávaly firmy za skladování másla, sýrů, masa či dalšího jídla peníze za samotné ochraňování a proces obměny. Zároveň však probíhaly i platby za nákup a následný prodej potravin.

KDO SKLADUJE A ZA KOLIK

  • Firma Undercliff skladuje od roku 2015 pro stát celkem 426 tun másla.
  • 196 tun tvoří spotřebitelská balení po 250 gramech.
  • 230 tun pak sestává z 25 kilogramů vážících bloků.
  • Smlouvu má na 3 roky a cena je 7 836 552 Kč s DPH. Každé balení másla musí obměnit nejpozději do 18 měsíců.
  • Milcom servis dostal za poslední 3 roky jeho smlouvy od státu 10 457 557 Kč s DPH.
  • Máslo musel obměnit nejpozději do 23 měsíců.

Nyní SSHR soutěží vždy už jen jednu souhrnnou cenu na tři roky za celou službu.

Zakázka na ochraňování strategických zásob másla – určených pro krizové situace jako je například válečný konflikt – byla podle vedení české správy rezerv v minulosti jednou z nejproblematičtějších, a to hned z několika důvodů.

Pro lepší vysvětlení tehdejší situace: když si stát od Milcomu kupoval máslo, zaplatil za jednu tunu v průměru o deset tisíc korun víc, než pak dostal za stejné množství při obměně. Celkem přicházel o jednotky milionů. Když SSHR za máslo platila, měla navíc kratší fakturační dobu než Milcom, když suroviny vykupoval zpět.

Firma Milcom vysvětlovala výše zmíněný cenový rozdíl u másla tím, že odrážel změnu hodnoty potraviny během dvouletého skladování v mrazírnách při teplotě minus osmnáct stupňů.

„Rozpětí umožňuje takovou obměnu vůbec obchodně provést. Naskladňuje se vždy máslo čerstvé a vyskladňuje máslo stolní, které prošlo mrazírenským skladováním, ve stáří 12 až 23 měsíců od data výroby, a má tedy nižší obchodní hodnotu a možnost uplatnění na trhu,“ vysvětloval na podzim roku 2014 ředitel Milcomu Josef Vychodil.

Nově musí vítězná firma obměňovat máslo už po 18 měsících.

„Policie nás nekontaktovala“

Společnost Milcom se do nového výběrového řízení nepřihlásila „vzhledem k podmínkám této soutěže“. Zhruba před rokem a půl také kvůli zakázce podal šéf SSHR Pavel Švagr trestní oznámení na neznámého pachatele, aby policie celou věc prošetřila.

„Ve věci zmíněného trestního oznámení na neznámého pachatele nás nikdo nekontaktoval ani neinformoval, jeho průběh nám není znám,“ uvedl pro Lidovky.cz Václav Bárta, který v Milcomu vede výrobně technologické a normalizační oddělení.

Nová dodavatelská firma Undercliff má sídlo v Ostravě, podle obchodního rejstříku funguje od roku 2004 a věnuje se „pronájmu nemovitostí, bytů a nebytových prostor, bez poskytování jiných, než základních služeb spojených s pronájmem“. Jejím jednatelem je Václav Turza.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...