Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát ušetří na podporách v nezaměstnanosti

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo práce by mohlo příští rok vydat na podpory v nezaměstnanosti o 1,82 miliardy korun méně než letos. Na sociální dávky by mělo putovat o 343,14 milionu korun méně. Vyplývá to z návrhu rozpočtu ministerstva.

Celkové výdaje resortu by měly činit 498,39 miliardy, měly by být o téměř 19 miliard vyšší než v tomto roce. Víc se má dát na penze i příspěvky pro postižené a seniory.

Zatímco výdaje ministerstva práce se mají proti letošku zvednout zhruba o čtyři procenta, jeho příjmy by měly růst jen asi o tři procenta. Letos měly dosáhnout 364,14 miliardy korun. V příštím roce by měly být o 11,35 miliardy vyšší. Podle limitů ministerstva financí by se měly rovnat téměř 375,5 miliardy.

ČTĚTE TAKÉ:


Návrh rozpočtu počítá s tím, že by se mohlo vybrat víc na odvodech na sociální pojištění než letos. Naopak příjmy z daní by mohly být menší.

Do důchodů by mělo v roce 2012 putovat o 18,8 miliardy více než letos, do nemocenského o skoro miliardu víc. Na dávky pro lidi v hmotné nouzi a zdravotně postižené by ministerstvo mělo mít o 420 milionů víc. Do příspěvků na péči pro seniory a handicapované má putovat o 2,22 miliardy víc.

Menší suma by se mohla vydat na podpory v nezaměstnanosti. Podle návrhu by to mělo být o 1,82 miliardy méně než letos, tedy asi o 13 procent. Do státní sociální podpory by mělo jít o 343,14 milionu méně. Výdaje by tak klesly asi o procento.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...