21. srpna 2009 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát ustoupil zemědělcům, i přes nedostatek peněz jim na dotace přispěje

Zemědělci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci | foto: Shutterstock

PRAHA Stát by měl i příští rok navzdory rozpočtovým úsporám přispět tuzemským zemědělcům na dorovnání přímých plateb, které dostávají z Evropské unie. Výše příspěvku ale bude zřejmě nižší, než původně předpokládaných sedm miliard korun. Po dnešním jednání s premiérem Janem Fischerem, ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem zemědělství Jakubem Šebestou to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Přesná čísla doplňkových přímých plateb budou známa v polovině září. "Po dnešním jednání lze tvrdit, že (doplňkové přímé platby) nebudou zrušeny, jak jsme se původně obávali. Stoprocentně ale bude velký tlak na jejich snížení, k čemuž samozřejmě dojít může" uvedl Veleba.

Dodal, že schůzka se bude opakovat po 15. září, kdy má být připraven vládní návrh státního rozpočtu na rok 2010. "Společně budeme hledat řešení, aby rozpočet příští rok neurychlil nynější procesy, kdy výrazně klesají tržby českých zemědělců," podotkl Veleba.

Pět let po vstupu do EU mají češi nárok jen na část běžných dotací

Zemědělci ze zemí, které vstoupily do EU po roce 2004, pobírají na přímých platbách a dalších dotacích stále výrazně méně peněz než jejich kolegové ze starých členských zemí. Aby se přímé platby českých zemědělců alespoň přiblížily úrovni západoevropských kolegů, dorovnává jim je stát. Na dorovnání přímých plateb z národních zdrojů má v ČR letos jít přibližně 6,6 miliardy korun.

Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí. To si pro zemědělce z ČR a dalších devíti nově vstupujících zemí vymohla Francie a vlády vstupujících států podmínky stvrdily v přístupových smlouvách. Letos, pět let po vstupu, mají tuzemští farmáři nárok na 60 procent úrovně plateb z unijních prostředků, dalších 30 procent jim může dorovnat stát ze svého rozpočtu.

Lidovky.cz, ČTK