19. května 2016 6:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát velkoryse dotuje ovoce do škol. Za kilo meruněk platí 140 korun

Meruňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meruňky | foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

PRAHA Jablka za 65 Kč/kg, totéž za mrkev, hrušky přes 90 Kč/kg, a za stejné množství meruněk dokonce 140 korun. Kdyby šlo o leták nabízející takové „akční“ ceny, rozumný spotřebitel by ho zřejmě hodil do koše. Běžné supermarkety totiž ovoce nabízejí za poloviční sumy.

Jenže pokud jde o dodávky do škol, ministerstvo zemědělství zboží velkoryse dotuje.

Uvedené ceny vyplývají z přepočtu maximální výše podpory za kus ovoce, kterou včera v rámci programu Ovoce a zelenina do škol schválila vláda. „Je to příležitost pro naše zemědělce, mohou se přímo zapojit,“ pochvaluje si ministr zemědělství Marian Jurečka.

Unijní program má zlepšit stravovací návyky dětí a usnadnit boj s obezitou. Funguje na zdánlivě jednoduchém principu. Školy si najdou dodavatele ze seznamu, který jim dá Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Ovoce a zeleninu žákům dodává celkem sedmnáct firem, dalších jedenáct má licenci, ale neobchoduje. Děti na 1. stupni základních škol pak dostanou alespoň dvakrát měsíčně sáček s kusy ovoce a zeleniny. Náklady pak dodavatelé vyúčtují SZIF.

Od září se mění výpočet konečné dotace. Roční normativ ve výši 318 Kč nahradí maximální výše podpory na porci. A právě z ní lze snadno vypočítat finální ceny za kilogram.

Přibližně dvakrát vyšší ceny než v obchodech se při projednávání novely vládního nařízení nezdály ministerstvu financí (MF). „Kilogram jablek by z takto sestavených porcí stál po započtení DPH 65 Kč/kg, což se zdá neúměrně mnoho,“ argumentovalo MF v rámci připomínkového řízení.