Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát vybral na daních loni o šest procent méně, stojí za tím útlum ekonomické aktivity kvůli covidu

Ministryně financí Alena Schillerová. foto: ČTK

PRAHA - Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni klesly meziročně o 5,7 procenta, tedy o 61 miliard, na 1,015 bilionu korun. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 426,5 miliardy korun, meziročně o pět miliard korun méně. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 22,4 miliardy méně, celkem 160,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu ke konci roku a ze statistik finanční správy.
  7:16

Na výběr daní mělo dopad šíření koronaviru a s tím spojená omezení a útlum ekonomické aktivity. Ještě ke konci března daňové příjmy státu meziročně rostly. Kvůli dopadům pandemie Sněmovna pak v červenci schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun z původně plánovaných 40 miliard korun.

Stát odpustí medikům daně a odvody, vlekaři dostanou až 530 korun za sedačku. Vláda podpoří i regiony

Za propadem příjmů z daní právnických osob je podle MF mimo jiné prominutí červnové zálohy na daň z příjmů právnických osob a dále možnost individuálního stanovení odlišných záloh daně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na schůzi Senátu 10. prosince 2020 v Praze.
Ministryně financí Alena Schillerová

Obdobné to bylo podle MF i u příjmů z daní fyzických osob. Na dani z příjmu fyzických osob získal stát loni 231,7 miliardy korun, meziročně o 14,9 miliardy méně.

Z dostupných údajů vyplývá, že zhruba tříprocentní růst stát loni zaznamenal jen u daně z příjmů fyzických osob vybíraných srážkou a zhruba šestiprocentní růst u daně z nemovitých věcí.

Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 717,5 miliardy korun, tedy o 46,5 miliardy meziročně méně. Schodek rozpočtu loni dosáhl 367,4 miliardy korun a byl nejvyšší od vzniku ČR.

Některé daně jsou takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá nově letos 9,78 procenta a na obce 25,84 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. Do loňska to bylo u krajů 8,92 procenta a u obcí 23,58 procenta. Daň z nemovitosti je 100procentním příjmem obcí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...