Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát začíná přesouvat evropské peníze na pomoc podnikatelům, jedná o dvou miliardách korun

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Stát začíná po dohodě s Evropskou komisí přesouvat peníze z evropských strukturálních fondů na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) na pomoc podnikatelům kvůli koronaviru. Jedná se řádově o dvou miliardách korun. Na tiskové konferenci po pátečním jednání vlády to řekl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

„Nebude to na úplně všechny možné typy podpory, ale v tuhle chvíli jednáme řádově o dvou miliardách korun, které bychom záručním mechanismem okamžitě pustili do režimu půjček přes komerční banky, čímž bychom okamžitě získali řádově desetinásobek zdrojů pro podnikatele na úvěrové bázi,“ řekl Havlíček.

Komerční banka v pátek na dotaz ČTK uvedla, že záruční mechanismus obecně považuje za akceptovatelný zajišťovací prostředek. „Pro firmu je to výhodné, protože nahrazuje částečně ručení, které by měla poskytnout samotná společnost v podobě například nemovitosti nebo zásob,“ uvedla banka. Dodala, že vždy ale posuzuje i schopnost žadatele o úvěr splácet jako neoddělitelnou a standardní součást schvalovacího procesu.

Mimo to vláda už v pondělí například schválila bezúročné půjčky, na které vyčlenila 600 milionů korun. O částku od půl milionu do 15 milionů korun budou moci podnikatelé požádat přes ČMZRB. Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Podniky by měly dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky. Předběžnou výzvu s bližšími informacemi k Úvěru COVID zveřejnila ČMZRB v pátek.

Pro menší živnostníky, kteří nechtějí čerpat až tak velké peníze, začala vláda připravovat program opět ve spolupráci s ČMZRB. Podle Havlíčka spočívá v tom, že by banka většinu úvěrů zadotovala. Podnikatel by tak podle ministra například z úvěru 10.000 korun vracel jen 500 korun a zbytek by za něj splatila ČMZRB. „Včera jsme o tom jednali s bankéři, jsou na to připraveni. Ta dotace spočívá v tom, že by (podnikatelé) nemuseli vracet celou částku a že by ČMZRB zadotovala jistinu,“ řekl Havlíček.

Podnikatelům se snaží situaci kolem koronaviru ulehčit i ministerstvo financí. Příští týden chce představit tzv. liberační balíček. Mezi hlavní opatření patří plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob nebo prominutím pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH.

Dále MF chystá snížení správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem ze 400 korun na 100 korun. Úřad rovněž plošně chce promíjet druhé pokuty 1000 korun za nepodání kontrolního hlášení bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. V pátek je ze zákona automaticky promíjena první pokuta za 1000 korun.

Pokud podle MF situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na třetí a čtvrtou vlnu EET, bude finanční a celní správa při kontrolách postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům.

Co je obsahem tzv. liberačního balíčku?

Přehled dosud zveřejněných připravovaných opatření vlády pro podnikatele v souvislosti s dopady šíření koronaviru. Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo hlavní opatření v rámci tzv. liberačního balíčku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) pak informoval o finanční podpoře podnikatelů pomocí Českomoravské záruční a rozvojové banky. Ministerstvo práce a sociálních věcí na pondělní jednání vlády připravilo návrh na vyplácení ošetřovného za všechny dny uzavření škol.

Vládní opatření pro pro zmírnění dopadů koronaviru na podnikatele:

  • Přesun zhruba dvou miliard korun ze strukturálních fondů EU na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB). Peníze mají být využity jako záruka pro poskytování půjček komerčních bank podnikatelům.
  • Bezúročné půjčky od půl milionu do 15 milionů korun, o které mohou podnikatelé požádat přes ČMZRB. Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Předběžnou výzvu s bližšími informacemi k Úvěru COVID zveřejnila ČMZRB dnes.
  • Dotace ČMZRB na komerční úvěry drobným podnikatelům. Podnikatel by tak podle Havlíčka například z úvěru 10.000 korun vracel jen 500 korun a zbytek by za něj splatila ČMZRB.
  • Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a úroku z prodlení, a to nejdéle do 1. července 2020.
  • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení a prokáže důvody související s koronavirem.
  • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH 1000 Kč v roce 2020 bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Dnes je ze zákona automaticky promíjena první pokuta 1000 Kč.
  • Ze strany Generálního finančního ředitelství bude provedena úprava pokynu tak, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.
  • Plošné 75procentní prominutí správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem. Poplatek se tak sníží ze 400 Kč na 100 Kč.
  • Podnikatelé dotčení koronavirem se nemusí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit všechny potřebné náležitosti k registraci v rámci 3. a 4. vlny EET.
  • V pondělí vláda projedná návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého by se mohlo ošetřovné vyplácet za všechny dny, po které zůstanou školy v Česku kvůli nákaze novým koronavirem zavřené. Zaměstnanci s nemocenským pojištěním by ho mohli dostávat na děti do 15 let. Živnostníkům, kteří na ošetřovné nemají nárok, by pak stát mohl poskytovat příspěvek 424 korun za den.

Zdroj: MF, MPO, MPSV

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....