15. prosince 2014 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát zdaní surový tabák. Podvodníci z něj nelegálně vyrábí kuřivo

Tabák. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tabák. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Podvodníci vydělávající na prodeji surového tabáku, třeba v podobě listů, určených jako dekorace, zřejmě přijdou o byznys. Surový tabák, zneužívaný po rozřezání nebo drcení k výrobě klasického kuřiva, by se měl podle návrhu ministerstva financí stát novou komoditou zatíženou spotřební daní.

V chystané novele zákona, která už putovala do připomínkového řízení, předpokládají finance zavedení daně ve stejné výši, jakou je dnes zatížený řezaný a pro kouření uzpůsobený tabák.

Distributoři surového tabáku kromě toho budou moci podnikat jen v případě, že zaplatí mnohamilionovou kauci, kterou jim stát v případě ukončení podnikání vrátí nebo z ní uhradí případný daňový dluh.

ČTĚTE TAKÉ:

Stát k takovému opatření vede v poslední době rozsáhlý způsob obcházení daně obchodníky, kteří dovážejí a prodávají tabákové listy, vydávané za nezpracovaný výrobek, určený například k dekoraci, jako podestýlka pro ptáky nebo k jiným podobným účelům.

V takovém případě zboží dosud nepodléhá spotřební dani jako ostatní tabákové výrobky, určené ke kouření.

„Přesto kupující tento „předmět koupě“ často po nákupu ihned zpracovávají ke kouření na řezačkách umístěných přímo v prodejnách nebo v jejich blízkém sousedství,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě k navržené novele.

Kontroly moc nepomáhají

Podle zprávy existuje v Česku na 30 provozoven, které se specializují na prodej surového tabáku ve formě tabákových listů. Kilo se prodává zhruba za 600 korun. Obchodník ušetří z kilogramu na spotřební dani, která se platí z tabáku ke kouření, celou sazbu daně ve výši 1896 korun.

Celní správa zvyšuje počty kontrol a doměřuje nezaplacenou daň ze zadrženého tabáku. Jenže kontroly příliš nepomáhají. Prodejci se totiž přizpůsobili a skladují u sebe co nejmenší množství, aby ztráty při odhalení byly co nejnižší.

„Okamžitě po kontrole však opět doplní surový tabák na prodejnu. Kontrola maloprodejen a zajišťování tabáku určeného k maloprodeji v množství kolem tří kilogramů se tak jeví jako neefektivní,“ přiznává ministerstvo.