18. července 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát získá miliardy z emisních povolenek. Půjdou na zateplování

Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné). | foto: Drahoslav Ramík.ČTK

PRAHA Státní fond životního prostředí v příštích sedmi letech může získat zhruba 40 miliard korun z výnosů prodeje emisních povolenek. Dalších asi 40 miliard korun by šlo do státního rozpočtu.

Při vyšších cenách povolenek na trhu by však příjmy mohly být ještě o desítky miliard vyšší. Vyplývá to z návrhu zákona o obchodování s povolenkami, který ve čtvrtek projedná vláda.

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny povolenek kvůli snížení průmyslové výroby v Evropě za poslední rok výrazně klesly a podle návrhu nelze v současnosti předpovídat, jak se ceny budou dál vyvíjet.

Ministerstvo životního prostředí pracuje se dvěma scénáři. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za jednu tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek firmám rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun. Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy zhruba 90 miliard korun.

Peníze by měly jít na program Zelená úsporám

Ministerstvo chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám, který dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů. Část by měla jít také na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství. "Nechceme, aby všechny výnosy šly jen na zateplování," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle pravidel Evropské unie musí minimálně polovina výnosů z povolenek směřovat do ekologických opatření, druhá polovina pak může být použita v rámci státního rozpočtu na jiné účely. Provoz národního rejstříku obchodování s povolenkami bude mít na starosti MŽP prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Program využití výnosů z dražeb povolenek chce ministerstvo životního prostředí připravit do konce ledna 2013. Resort s výnosy z emisních povolenek ve výši asi 1,4 miliardy korun počítá v návrhu svého rozpočtu pro příští rok.

Emisní povolenky

Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají pak investovat do ekologických opatření. Počet bezplatných povolenek bude postupně klesat až na nulu v roce 2020.

V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek. Provozovatelé elektráren či tepláren vyrábějících elektřinu získají v roce 2013 až 70 procent povolenek bezplatně. Výrobci tepla mohou obdržet až 80 procent bezplatných povolenek v roce 2013 s poklesem na 30 procent v roce 2020. V roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

Povolenky dávají energetickým podnikům a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí.

Lidovky.cz, ČTK