27. června 2012 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát získává z DPH rok od roku víc. Nejinak tomu bude letos

Češi doma skrývají miliardový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi doma skrývají miliardový poklad | foto: Shutterstock

PRAHA Stát zvýšil za posledních osm let roční výnos daně z přidané hodnoty (DPH) o více než 90 miliard korun. Loni na DPH stát vybral téměř 278 miliard korun, zatímco v roce 2004 to bylo 184 miliard korun. Pokles výběru zaznamenala daňová správa pouze v krizovém roce 2009.

Letos ke konci května byl výnos DPH rovněž meziročně nižší, ale podle vyjádření náměstka ministra financí Ladislava Minčiče pro ČTK by měl být za celý rok výběr DPH vyšší než loni. V případě spotřebních daní se od roku 2004 výnos zvýšil o zhruba 50 miliard korun.

Pokles inkasa DPH ze letošní rok ke konci května byl podle Minčiče způsoben loňskou novelou zákona o DPH, která loni v květnu výrazně zvýšila inkaso DPH. Podle novely mohli plátci DPH nárokovat odpočet až ve zdaňovacím období, ve kterém měli k dispozici daňový doklad. Již červnová čísla ovšem podle Minčiče zřejmě ukážou růst inkasa DPH. Zároveň ale uvedl, že v souvislosti s výkonem ekonomiky bude výnos nižší, než MF plánovalo.

Rozpočet pro letošní rok je totiž sestaven s předpokládaným růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Nyní ale ministerstvo financí očekává spíše stagnaci HDP. Proto již v březnu vláda rozhodla o zmrazení výdajů státního rozpočtu za necelých 24 miliard korun. MF totiž na základě těchto odhadů počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun.

"V tuto chvíli další dramatické zhoršení výnosu daní nečekáme. Samozřejmě v případě dramatické prohloubení dluhové krize v eurozóně by se to promptně negativně projevilo," upozornil Minčič.

Stát letos na DPH vybral skoro 105 miliard

Do poloviny června přitom stát vybral na DPH podle aktuálních údajů České daňové správy téměř 105 miliard korun, loni ve stejném období to bylo necelých 106 miliard korun. Samotný státní rozpočet ke konci května z DPH získal 75,7 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

DPH totiž patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů. Podle zákona o rozpočtovém určení daní se od letošního ledna rozděluje krajům 8,29 procenta a obcím 19,93 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH.

Od ledna 2012 vzrostla snížená sazba DPH z 10 na 14 procent, základní sazba činí 20 procent. Příští rok by se měly obě sazby podle plánu vlády zvýšit o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Celkové daňové příjmy státu loni stouply podle státního závěrečného účtu na více než 726 miliard korun z předchozích 711 miliard korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz