23. září 2011 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát zvýšil daně. Víc peněz ale nezískal, vzrostl černý trh

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA  Jen ať rostou a vybere se víc. To si slibovalo ministerstvo financí od zvyšování spotřebních daní. Jenže se ukázalo, že tak to zdaleka není. Paliva, lihoviny, pivo i cigarety - příjmy státu z výběru spotřebních daní jsou nižší, než se čekalo.

"Stát prezentoval změnu sazby spotřební daně jako faktor, který povede k vyššímu výběru. Ve srovnání s rokem 2009 se ale zvýšil výběr spotřební daně z lihovin pouze o 0,3 procenta za období leden až červenec 2011. Míjí se tak záměr ministerstva," říká Jiří Štesl, výkonný ředitel společnosti St. Nicolaus Trade.

INFOGRAFIKA

Sazba spotřební daně u lihovin stoupla v minulém roce o 7,5 procenta a podle plánů se mělo v loňském roce vybrat zhruba 7,5 miliardy korun. Nakonec to ale bylo téměř o miliardu méně.

Levnější alkohol, sypaný tabák

Podle Petra Pavlíka z Unie výrobců a dovozců lihovin lze letos na druhou stranu sledovat nárůst černého trhu, návrat k domácímu pálení lihovin a příklon lidí například k levným vínům.

"Předpokládám, že černý trh mohl vzrůst přibližně o pět procent, a dosahuje tak zhruba pětiny celého trhu," odhaduje Pavlík. Kromě toho začínají některé likérky používat ve svých produktech méně alkoholu, aby ušetřily. Obhajují to pak tím, že zákazníci žádají méně alkoholické nápoje.

ČTĚTE TAKÉ:

Unie výrobců a dovozců lihovin odhaduje, že propad výběru spotřební daně se za celý letošní rok dostane na pět až sedm procent.

V Česku také klesá spotřeba cigaret. Není to ovšem dáno tím, že by lidé méně kouřili. Místo toho si častěji kupují sypaný tabák nebo vyhledávají levnější nelegální výrobky. To pociťují i lídři na trhu.

"Přestože v prvním pololetí roku 2011 byl celkový objem trhu stabilní, výhled pro zbytek roku zůstává z řady důvodů nejistý, například s ohledem na vývoj nezaměstnanosti, trend poklesu trhu a míru přechodu spotřebitelů k levnějším značkám cigaret a nelegálním výrobkům," uvedl nedávno Daniel Gordon, člen představenstva a finanční ředitel Philip Morris ČR.

Také sazby spotřební daně u pohonných hmot loni stouply, a to o korunu na litr. Především kamiony a profesionální dopravci proto rychle přeplánovali místa tankování a paliva čerpají v zahraničí, kde je nafta vyjde levněji. To se projevilo ve výběru do státní pokladny.

"Spotřební daň z paliv je zjevně na vrcholu. Celá hra o vyšší spotřební daň byla podložena rozumným očekáváním růstu této daně i u našich sousedů, ke kterému ale nedošlo," říká ekonom Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Ministerstvo zatím analyzuje

Ani v případě piva nepřineslo loňské zvýšení spotřební daně očekávané příjmy. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven byl přínos do rozpočtu zhruba čtvrtinový ve srovnání s očekáváním vlády. Většina pivovarů loni zdražila kvůli zvýšení spotřební daně o korunu za půllitr, a to společně s dalšími vlivy vedlo k poklesu spotřeby piva.


Ačkoli výsledky zvýšení spotřebních daní nejsou nijak růžové a neodpovídají jeho původním záměrům, ministerstvo financí zatím nehodlá tyto daně opět snižovat. "Situaci analyzujeme," řekl pouze mluvčí ministerstva financí.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?