8. června 2010 10:31, aktualizováno  12:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Statistici dostanou právo ostrých kontrol. Řecká blamáž vyděsila Brusel

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Ministři financí EU se dnes dohodli na tom, že dají víc kontrolních pravomocí Evropskému statistickému úřadu (Eurostat). Posílení jeho role by mělo jeho expertům dát možnost provádět širší kontrolní mise v zemí bloku. Jeho posílení, které by mělo jeho expertům provádět širší kontrolní mise v zemí bloku, souvisí i s tím, jak Řekové falšovali údaje o stavu veřejných financí.

Zpřísnění dohledu ze strany Eurostatu souvisí se současnými debatami o stavu veřejných financí zemí EU potýkajících se kvůli krizi s výraznými deficity. Roli hraje i to, že Řekové falšovali údaje o stavu veřejných financí.

Právě dluhové problémy Řecka stály u zrodu současné krize eura. Aténám musela přispěchat na pomoc eurozóna společně s Mezinárodním měnovým fondem zřízením speciálního záchranného mechanismu. Potíže ale mají i další státy bloku, třeba Španělsko s Portugalskem, které už začínají přijímat různá úsporná opatření, aby své veřejné finance zlepšily. Právě to bude dalším z témat dnešního jednání.

O věci ale musí ještě rozhodnout Evropský parlament a ještě jednou i země EU, neboť zatím jde mezi nimi jen o rámcovou dohodu, přičemž některé detaily je třeba ještě doladit.

Jde o to, aby Eurostat mohl lépe a efektivněji ověřovat data zasílaná mu z jednotlivých členských zemí. "Poslední vývoj jasně ukázal, že současný kontrolní rámec pro fiskální statistiky stále nesnižuje do potřebné míry riziko, že budou Evropské komisi hlášena nesprávná či nepřesná data," uvedli ministři v prohlášení.

Evropští statistici by tak měli mít přístup k vládním účtům na lokální i
centrální úrovni, aby je mohli kontrolovat, stejně jako k datům o sociálním zabezpečení. Podléhali by nicméně normám týkajícím se ochrany dat a osobních údajů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!