10. ledna 2013 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluh se nedaří ukočírovat, každý Čech už dluží 159 tisíc

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ PŘEHLED Státní dluh České republiky se loni zvýšil o 168 miliard korun na 1,668 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 159 000 korun.

Čistá výpůjční potřeba se v loňském roce zvýšila na 172,8 miliardy korun, rok předtím činila 151 miliard korun. Rozdíl mezi deficitem státního rozpočtu, který loni činil 101 miliard korun, a čistou výpůjční potřebou představuje podle ministerstva z velké míry emise státních dluhopisů do rezervy.

Jak se platí dluh

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Rezerva na financování státního dluhu se v minulém roce zdvojnásobila na zhruba 140 miliard korun. Podle úřadu se tak státní dluh loni bez zohlednění rezervy zvýšil o 98,9 miliardy korun.

"Mohli jsme využít příznivých podmínek a vytvořit si dostatečný ´polštář´ pro případ zhoršení situace na finančních trzích a neočekávaných turbulencí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Za celý loňský rok vydalo ministerstvo státní dluhopisy na tuzemském trhu za 164,4 miliardy korun. Na zahraničních trzích vydal úřad dluhopisy za 69 miliard korun.

Dále úřad vydal spořicí státní dluhopisy za 45,4 miliardy korun a využil úvěry od Evropské investiční banky za čtyři miliardy korun. Peníze byly využity nejen na výpůjční potřeby, ale i na splátky státního dluhu, zpětné odkupy a výměnu dluhopisů před jejich původní splatností.

Státní dluh tak ke konci loňského roku stoupl v souladu s odhady ministerstva v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu. Ke konci roku 2013 se počítá s nárůstem na 1,769 bilionu korun, ke konci roku 2014 na 1,859 bilionu a ke konci 2015 na 1,938 bilionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.