Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluh se nedaří ukočírovat, každý Čech už dluží 159 tisíc

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ PŘEHLED Státní dluh České republiky se loni zvýšil o 168 miliard korun na 1,668 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 159 000 korun.

Čistá výpůjční potřeba se v loňském roce zvýšila na 172,8 miliardy korun, rok předtím činila 151 miliard korun. Rozdíl mezi deficitem státního rozpočtu, který loni činil 101 miliard korun, a čistou výpůjční potřebou představuje podle ministerstva z velké míry emise státních dluhopisů do rezervy.

Jak se platí dluh

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Rezerva na financování státního dluhu se v minulém roce zdvojnásobila na zhruba 140 miliard korun. Podle úřadu se tak státní dluh loni bez zohlednění rezervy zvýšil o 98,9 miliardy korun.

"Mohli jsme využít příznivých podmínek a vytvořit si dostatečný ´polštář´ pro případ zhoršení situace na finančních trzích a neočekávaných turbulencí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Za celý loňský rok vydalo ministerstvo státní dluhopisy na tuzemském trhu za 164,4 miliardy korun. Na zahraničních trzích vydal úřad dluhopisy za 69 miliard korun.

Dále úřad vydal spořicí státní dluhopisy za 45,4 miliardy korun a využil úvěry od Evropské investiční banky za čtyři miliardy korun. Peníze byly využity nejen na výpůjční potřeby, ale i na splátky státního dluhu, zpětné odkupy a výměnu dluhopisů před jejich původní splatností.

Státní dluh tak ke konci loňského roku stoupl v souladu s odhady ministerstva v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu. Ke konci roku 2013 se počítá s nárůstem na 1,769 bilionu korun, ke konci roku 2014 na 1,859 bilionu a ke konci 2015 na 1,938 bilionu korun.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!