8. dubna 2009 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluh se přehoupl přes bilión

Na každého Čecha připadá dluh více než 95.500 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na každého Čecha připadá dluh více než 95.500 korun. | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní dluh České republiky překonal ke konci března 2009 jeden bilion korun. Od počátku roku se dluh zvýšil o jednu miliardu a dostal se tak na 1000,5 miliardy korun. Na každého Čecha připadá dluh více než 95.500 korun. Jen za posledních 12 měsíců přitom stát zvýšil svůj dluh o více než 140 miliard korun.

Státní dluh vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Za celý loňský rok si pomocí těchto cest Česko půjčilo dalších 107 miliard korun.

Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisů od ledna do března v celkové výši 66 miliard korun. Během čtvrtletí ministerstvo rovněž splatilo zbývající částky ze 42. emise státních dluhopisů ve výši 38 miliard korun. Zároveň úřad zpětně odkoupil dluhopisy za deset miliard.

Průměrná splatnost státního dluhu stoupla ke konci března na 6,8 roku, ale stále se vešla do plánovaného intervalu mezi 5,5 roku až sedmi roky.

Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný.

ČTK