2. ledna 2016 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluh Slovenska klesl více, než se čekalo. Může za to i lepší výběr daní

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Deficit státního rozpočtu slovenské vlády klesl v roce 2015 na 1,93 miliardy eur (52,19 miliardy korun), což je výrazně méně než vládou předpokládaných 2,98 miliardy eur (80,58 miliardy korun). Řekl to v sobotu slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Ministr na tiskové konferenci vysvětlil, že za lepším výsledkem stály vyšší příjmy z daní, které vyplynuly z jejich efektivnějšího vybírání, a pozitivnějšího vývoje ekonomiky. „To jsou klíčové důvody, které se projevily v lepších státních příjmech,“ řekl podle webu Sme.sk Kažimír.

Celkový výsledek hospodaření státu za rok 2015 bude podle ministra znám v dubnu. Kažimír předpokládá, že schodek státních financí bude pod třemi procenty HDP, jak plánovala vláda.

Slovensko patří podle agentury AP v rámci eurozóny k zemím s nejzdravějším státním rozpočtem. Vláda na rok 2016 předpověděla deficit už jen 1,93 procenta HDP a počítá, že v roce 2018 dosáhne vyrovnané rozpočtu.

Slovenský premiér Robert Fico na společné tiskové konferenci s Kažimírem podle Sme.sk prohlásil, že těmito výsledky „jsme vyvrátili pravicovou demagogii, že levicové strany nejsou schopné dobře hospodařit“.

ČTK