Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluh v příštím roce vystoupá nad 1,7 bilionu korun

Hodnocení rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodnocení rozpočtu. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní dluh ke konci letošního roku stoupne na 1,635 bilionu korun a v průběhu příštího roku se zvýší o dalších více než 99 miliard korun na 1,734 bilionu korun. Vyplývá to z materiálů k návrhu státního rozpočtu, které jsou k dispozici na internetových stránkách vlády. Ke konci roku 2011 činil státní dluh 1,5 bilionu korun.

Návrh státního rozpočtu ve středu začne projednávat kabinet. Stejně jako v předchozí letech jej vláda bude projednávat na více zasedáních, do sněmovny návrh musí poslat do konce září. Deficit státního rozpočtu by přitom měl příští rok činit 100 miliard korun. Rozpočet ovšem počítá se změnou daňových zákonů, včetně zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Proti tomuto návrhu se postavilo šest poslanců z řad ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkové výdaje rozpočtu na příští rok ministerstvo naplánovalo na necelých 1,185 bilionu korun a příjmy na 1,085 bilionu. Letos jsou naplánovány výdaje necelých 1,190 bilionu korun.

Státní dluh: 137,2 miliardy korun

Ministerstvo financí počítá v návrhu rozpočtu pro příští rok s hrubou výpůjční potřebou ve výši 238,8 miliardy korun. Pro letošek si chce půjčit přes 243 miliard korun. Dluhopisy využije ministerstvo financí na splátku státního dluhu ve výši 137,2 miliardy korun a pokrytí stomiliardového schodku.

Na domácím trhu plánuje ministerstvo příští rok vydat dluhopisy za 136,6 miliardy korun, spořící dluhopisy pro drobné investory za 20 miliard korun a zahraniční emisí dluhopisů za více než 50 miliard korun. Dále chce ministerstvo financovat dluh čistým zvýšením emisí státních pokladničních poukázek ve výši 30,1 miliardy korun a půjčit si od Evropské investiční banky 1,6 miliardy korun.

Spory kolem budoucí sazby daně z přidané hodnoty (DPH) posilují podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase hrozbu rozpočtového provizoria. Vláda se rozhodla návrh předložit znovu a spojit s jeho prosazením svou další existenci.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Elektronika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Elektronika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Elektronika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!