3. února 2014 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní fond životního prostředí má nového šéfa. Je jím Petr Valdman

Petr Valdman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Valdman | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes pověřil řízením Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petra Valdmana. Valdman už v minulosti na fondu působil jako náměstek.

„Mým cílem je jednoznačně stabilizace státního fondu a maximální snaha o čerpání operačního programu životního prostředí,“ řekl LN Valdman. Richard Brabec již dříve uvedl, že fond čeká i celková reorganizace. „Mám to již vymyšleno, ale nejdřív to budeme komunikovat uvnitř,“ dodal Valdman.

Valdman na fond přichází z Technologické agentury ČR (TAČR) a má tak blízko k exministrini životního prostředí Rut Bízkové, která agenturu řídí.

Státní fond je po Petru Štěpánkovi a Liboru Michálkovi bez ředitele, od té doby ho řídila například náměstkyně exministra Tomáš Chalupy Radka Bučilová, od minulého roku do současnoti byl jeho řízením pověřen Jaroslav Hrubeš.

Kromě problémů s čerpáním evropských peněz se SFŽP v posledních letech potýká i s významným úbytkem přijmů, například za skládkování nebezpečného odpadu. Skládkaři ho vykazují jako odpad na stabilizaci skládky a více než 95 procent ho skládkují bez poplatku. Klesají i příjmy z vynětí půdy z půdního fondu, z poplatků za znečišťování ovzduší či vod i za produkované obaly. Podle zdroje LN hrozí, že pokud se příjmy fondu nezvednou, nebudou peníze na financování národních projektů pro životní prostředí ani na spolufinancování projektů z OPŽP.

Jan Charvát

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz