27. listopadu 2009 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní hřebčín přišel o dalšího ředitele, Dražan měl jiné zájmy než ministerstvo

Hřebčín v Kralupech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřebčín v Kralupech | foto: Reprofoto

PRAHA/KLADRUBY NAD LABEM Ministr zemědělství Jakub Šebesta dnes odvolal ředitele Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jaroslava Dražana. Hřebčín dočasně povede zástupkyně ředitele Simona Voňková. Dražan stál v čele Národního hřebčína Kladruby od letošního dubna. Tehdy ve funkci nahradil Tomáše Kunce, který byl vedením hřebčína pověřen loni v listopadu.

"Hlavním důvodem (odvolání Dražana) je špatná komunikace se zakladatelem a prezentace osobních názorů, které nevycházejí ze záměrů a zájmů ČR a MZe," sdělil dnes mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. K odvolání podle Vorlíčka prý přispělo také pochybení při podání žádosti hřebčína o dotaci z integrovaného operačního programu, kvůli kterému byla tato žádost vyřazena.

Nový šéf hřebčína v Kladrubech by měl být podle Vorlíčka vybrán v první polovině prosince.

Kladrubský hřebčín datuje své počátky do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO. Rozsáhlý areál s desítkami objektů je v katastrofálním stavu.