Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní pokladna už má dvakrát větší dluh, než jí poslanci povolili

Stát hospodařil ke konci července se schodkem 76,2 miliardy korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát hospodařil ke konci července se schodkem 76,2 miliardy korun | foto: Shutterstock

Stát hospodařil ke konci července se schodkem 76,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek deficitu schváleného pro celý letošní rok a zároveň nejvyšší červencový deficit minimálně od roku 2000. Loni ke konci července rozpočet vykazoval přebytek 9,3 miliardy korun.

Schválený rozpočet sice počítá za celý letošní rok s deficitem 38,3 miliardy korun, kvůli ekonomické krizi se však jeho výše očekává podle ministra financí Eduarda Janoty až nad hranicí 200 miliard korun. "Racionální by proto bylo ptát se, proč se vlastně rozpočet schvaluje, proč je kvůli němu bitva v poslanecké sněmovně a zda to není celé jen fraška pro voliče," komentuje situaci hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. 

Hospodaření rozpočtu v samotném červenci skončilo schodkem skoro osm miliard korun. Na horším výsledku se projevilo především nižší inkaso daní z příjmů právnických osob. Druhý kvartál je přitom vždy mnohem finančně náročnější než první.

Příjmy z daně z příjmu právnických osob se snížily meziročně o téměř třetinu na 51,2 miliardy Kč, stát ale očekává růst o 2,5 procenta. Pokles rovněž postihl daně z příjmu fyzických osob o 12 procent na 47 miliard korun. Plány MF počítaly s růstem o téměř 13 procent.

Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 44,5 miliardy na 663 miliard korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem července 250 miliard korun, meziročně o 18,8 miliardy více. Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce července zaplatil 30 miliard korun.

Pro letošek naplánovaný schodek rozpočtu ve výši 38,3 miliardy korun počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Nejnovější prognóza MF ovšem odhaduje letos propad ekonomiky, a to o 4,3 procenta.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč